Genetic transformation of potato with P5CS gene and evaluation of salt resistance in transgenic plants
Patatesin P5CS geni ile transformasyonu ve transgenik bitkilerde tuz direncinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 119127
  2. Yazar: MÜGE SİMİN TANSI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ ÖKTEM, DR. FÜSUN EYİDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
öz PATATESİN P5CS GENÎ İLE TRANSFORMASYONU VE TRANSGENÎK BİTKİLERDE TUZ DİRENCİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Tansı, Müge Simin Yüksek Lisans, Biyoloji Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Hüseyin Avni Öktem Ortak Tez Yöneticisi: Dr. Füsun (İnci) Eyidoğan Eylül 2002, 103 sayfa Su yetersizliği karşısında osmolit akümülasyonu evrensel bir reaksiyondur. Bitkilerde prolin akümülasyonu ile tuzlanma ve kuraklığa tolerans arasında bağlantı olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle, bitkilerin tuz stresine toleranslarının arttırılması metabolizma mühendisliği ile fazla prolin üretimini sağlamakla mümkün olabilmektedir. Patates pirinç, buğday ve mısırdan sonra gelen en önemli dördüncü ekin olup, özellikle erken büyüme safhalarında tuza nispeten duyarlıdır. Bu çalışmanın amacı, prolin fazla üretimi için metabolizma mühendisliği yoluyla tuza toleranslı transgenik bitkilerin geliştirilmesidir. Bu amaçla Ausonia çeşidi patateslerin yumru, yaprak ve gövde parçacıkları, bitkilerin prolinbiyosentezinde anahtar enzim olan A^Pyrollin-S-Karboksilat Sentetaz (P5CS)'nı sentezinden sorumlu Arabidopsis thaliana genini CaMV35S promotörü kontrolünde (pR2-pl) ve rbcS promotörü kontrolünde (pR8-pl) taşıyan iki farklı plazmidi banndtran Agrobacterium tumefaciens (EHA105) ile transforme edilmiştir. Yumru parçacıkları üç farklı A. tumefaciens susu; EHA105::pGUSint, GV2260::pGUSint, ve LBA4404::pGUSint transforme edildiğinde histokimyasal GUS analizi transformasyon veriminin EHA105 suşu ile en yüksek olduğunu göstermiştir. Yumru parçalarıdan rejenerasyon çalışmaları sürgün oluşumunu 0.52 sürgün/parça olarak vermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GENETIC TRANSFORMATION OF POTATO WITH P5CS GENE AND EVALUATION OF SALT RESISTANCE IN TRANSGENIC PLANTS Tansı, Müge Simin M.Sc, Department of Biology Supervisor: Prof Dr. Hüseyin Avni Oktem Co-supervisor: Dr. Füsun (înci) Eyidoğan September 2002, 103 pages Accumulation of osmoprotectants is a nearly universal reaction to osmotic stress. In plants proline accumulation has been well correlated with tolerance to salinity and drought Therefore, metabolic engineering of plants towards proline overproduction might enhance their tolerance against salt stress. Potato is the fourth most important crop after rice, wheat, and maize, and it is relatively sensitive to salinity, particularly in early growth stages. The aim of the present study was to develop salt tolerant transgenic potato plants via metabolic engineering for proline overproduction. For this purpose, leaf mdiscs, tuber discs, and stem segments of potato (cv. Ausonia) were transformed via Agrobacteriwn tumefaciens (EHA105) harbouring two different binary vectors containing Arabidopsis thaliana A^pyroUine-S-carboxylate synthetase (P5CS) gene, which encodes the key enzyme of proline biosynthetic pathway in plants; under the control of CaMV35S promoter (pR2-pl) or light inducible rbcS promoter (pR8-pl). When tuber discs were transformed with three different A. tumefaciens strains; EHA105::pGUSint, GV2260::pGUSint, and LBA4404::pGUSint, histochemical GUS assay showed that transformation efficiency was highest with the strain EHA105. Tuber disc regeneration experiments gave shooting response as 0.52 shoots/disc.