Isıya dayanıklı ve ısıdan koruyucu giysilerin termal analizi ve performans özellikleri
Thermal analysis and performance properties of thermal protective clothing
  1. Tez No: 119613
  2. Yazar: BENGİ KUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN CİRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
IV ÖZET Termal koruyucu giysiler, termal risk ortamlarındaki insanların korunması için geliştirilmiştir. İnsanı tehdit eden çeşitli termal riskler: alevler, ışıma ısısı, yüksek sıcaklıklı bir yüzeyle temas, kıvılcımlar, erimiş metal damlaması ile sıcak gazlar ve buharlar şeklinde örneklenebilirler. İnsan cildi sıcaklığa karşı çok hassastır. Yangınlarda en önemli ölüm nedenlerinden bir tanesi deri yanıklarına neden olan ısı transferinin verdiği zarardır. Dolayısıyla bir termal koruyucu giysinin birincil olarak ısı geçirgenliği oldukça düşük, yüksek sıcaklıkta deforme olmayan ve güç tutuşur bir yapıda olması istenmektedir. Bunların yanında ikincil olarak da, bir giysi olarak kullanılabilmesi için çeşitli konfor özelliklerini taşıması ve bütün özelliklerin dayanıldı olması gerekmektedir. Yüksek sıcaklıktan koruyucu kumaşların termal özelliklerinin değerlendirilmesinde kullanılan testler çok geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Bunlar arasında, kolay tutuşma testi, yakma testleri, ısı açığa çıkarımı ölçümü testleri, kendiliğinden sönme testleri ile termo-manken yanma testleri ve kumaşların izolasyon özelliklerini ölçen testler sayılabilir. Bu çalışma kapsamında DEÜ Tekstil Mühendisliği laboratuvarı bünyesinde kullanılmak üzere, kumaşın ısı yalıtımı özelliği ölçümü testlerinden bir tanesi olan termal koruma performansı (TPP) testi cihazı oluşturulmuştur. Işıma ve konvektif ısı kaynağını birlikte içeren bu cihazda termal koruyucu giysilerde kullanılan 4 farklı dış katman, 1 ısı bariyeri+iç astar katlı yapısı ve 1 iç astar kumaşı katmanlı yapılar haline getirilerek ve de tek tek termal koruma performansı (TPP) değerleri tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar çeşitli literatürlerde belirtilen değerlerle karşılaştırılmıştır. Oluşturulan deney cihazının kullanılabilirliği, sonuçların tekrarlanabilirliği ve laboratuvarlar arası uyum gibi olgular incelenmiştir.Ayrıca çalışmada kullanılan koruyucu kumaşların m2 ağırlığı, yırtılma mukavemeti ve hava geçirgenliği değerleri gibi performans özellikleri de belirlenmiştir. Kumaşlara belli sayılarda yıkama yapılarak, bu yıkamaların kumaşların performans özelliklerine ve TPP değerlerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Thermal protective clothing is developed for the workers who work in an environment with thermal risks. These risks can be summarized as: flames, radiant heat, contact with extremely hot surfaces, sparks, molten metal splashes, hot gases and vapors. Human skin is very sensitive to heat. In the case of fire, one of the main causes of death is the heat transfer which results in skin burns. So that, primarily, thermal protective clothing should have low heat conductivity, low deformation in high temperatures and flame resistance. Besides, it should have various comfort and strength properties. In this study, an apparatus for thermal protective performance test, which is one of the important tests for evaluating the fabric insulation properties, was established in Textile Quality Control Laboratory at Dokuz Eylul University Textile Engineering Department. Four different types of outer layer fabrics, one thermal barrier (inner liner quilted on aramid felt), and one inner liner were combined together to obtain a multi-layer construction. By using the apparatus, containing radiant and convective heat sources, thermal protective performance (TPP) ratings were measured for these fabrics. The values were compared to results of previous studies. Moreover utility of the apparatus and repeatability of results were examined. In addition, physical properties such as unit weight, tear strength and air permeability, of sample fabrics were determined. Consequently, effects of repeated washing processes on fabric performance properties and TPP ratings were examined.