Kent planlamada sosyal donatı alanı kavramı ve kütüphanelerin tasarım ilkeleri
The Nation of the social equipment area at city planning and the principles of design in libraries
  1. Tez No: 119653
  2. Yazar: YASEMİN YAVAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞRUL KIRMIZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Information and Records Management, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye' de kentleşme pratiğinin, sosyal donatı alanlarında yetersizliğini incelemek ve buradan yola çıkarak eğitim ve öğretimde kütüphanenin yerini belirterek; gerekli yasal düzenlemeleri ve standartlaşmayı irdelemektedir. Çağdaş dünyanın etkilerinin bir sonucu olarak topluluk kavramındaki değişimleri ve farklı ülkelerdeki gelişim süreçleri değerlendirilerek bu tür birimlerin Türk insanının sosyal yaşamına ve alışkanlıklarına ve Türk kentlerinin fiziksel yapısına uygun sosyal donatıların, dolayısıyla“Halk Kütüphanelerinin”oluşturulmasına ilişkin tasarım kriterleri geliştirilmeye çalışılmıştır. Kent yaşamında, insanların ihtiyaçlarına cevap veren, gerekli yaşam ortamını sağlayan; eğitim, sağlık, kültürel aktivite, yeşil alanlar gibi; sosyal donatı alanlarının bir birimi olan kütüphaneler önemli fonksiyonlar üstlenmişlerdir. Bir toplumun her yönden kalkınmış olması, o toplumun sorumluluğunu üzerine alacak genç kuşakların çok iyi bir şekilde yetişmiş olmasıyla mümkün olabileceği için bu tür kültür birimlerine olan ihtiyaç da ortaya çıkmaktadır. Son yüzyılda, bu kültür birimlerinden biri olan kütüphanelerin en önemli fonksiyonlarından biri de okul sonrası eğitim ve öğretim için yetişkinlere yardımcı olmaktadır. Kütüphanelerin bu fonksiyonunu“Halk Kütüphaneleri”gerçekleştirmektedir. Hatta“halk üniversitesi”benzetmesi yapılabilmektedir. İçinde bulundukları yöre ile ilgili ayrıntılı bilgili toplayarak, o yerin“belleği”olmaktadırlar.Bu derecede öneme sahip olan birimlerin kuruluş amaçları, tasarım kriterleri çalışma kapsamında incelenerek bir takım sonuçlara ulaşılmaya çalışılmaktadır. Araştırmada kullanılan yöntemin, literatür ve internet araştırmalarından ve geçmiş deneyimlere temellendirilmiş yorumlamalardan oluştuğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this project is to examine the standardization, and to point out where the libraries are in education. It is make realize to the changes in the modern world effects as a conclusion of the community concepts. In this project it had tried to develop some plans for to constitue the public libraries in Turkish cities. In the city life, libraries undertake some important functions like to replying the peoples necessity as; education health, cultural avtivities, green places. We need that kind of cultural units becouse a country can develop only with the young people who are grown by the perfect way. In the last century libraries which are one of the cultural units, helps the adult people for their lives after education. This function realized by the Public Libraries. By the way there is a comprison like“ Public Universities”They become the memories of that place with collecting detailed knowledge. It had tried to have some conclusions to research the aims of setting up that kind of units. It can be said that the method of this reserch based on the internet researc, experiences and literature.