Çok katlı yapıların yatay yükler altındaki davranışının incelenmesi
An Investigation on the behavior of multi story buildings under lateral loading
- Tez No: 119670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
II ÖZET Perde duvar ve perde-çerçeve sistemlerin taşıyıcı sistemini oluşturduğu yapıların rüzgar veya deprem gibi yanal yükler altındaki analizleri için geliştirilmiş bir çok yaklaşık yöntem bulunmaktadır. Bilgisayarların gelişimi ve buna paralel olarak sonlu eleman analizinin geliştirilmesi perde-çerçeve sistemlerin kesin çözümlerinin elde edilmesini sağlamıştır. Ancak sonlu elemanlar yönteminin uzun hesaplamalar gerektirmesi, bu yöntem yerine ön boyutlandırma aşamasında yaklaşık yöntemlerin kullanılmasını daha cazip hale getirmektedir. Ayrıca uygulanması oldukça pratik olan bu yaklaşık yöntemler son tasarım aşamasında elde edilen değerlerin irdelenmesi sırasında da kullanılabilmektedir. Bu çalışmada perde-çerçeve sistemlerin analizleri, Çakıroğlu ve Aydın'ın geliştirdikleri yaklaşık yöntemler ve Bilyap'ın geliştirdiği Diferansiyel Denklem Yöntemi ile yapılmaya çalışılmıştır. Ayrıca sistemler perde ile çerçeve eleman birleşimlerinde Eşdeğer Çerçeve Modellemesinin kullanıldığı Rijitlik Matrisi Yöntemi ile çözümlenmiştir. Sistemlerin Rijitlik Matrisi Yöntemi ile analizinin yapılabilmesi için VISUAL BASIC programlama dili kullanılarak bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bu farklı yöntemlerin kullanılması ile değişik yapılar çözülmüş ve analiz sonuçlan SAP2000 paket programının kullanılması ile elde edilen değerler ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalar sonucunda, yöntemler hakkında edinilen düşünceler çalışmanın sonunda sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Many approximate methods exist to analyze shear walls and shear wall-frame systems under lateral loads such as wind, earthquake forces. Exact solution of shear wall-frame systems was obtained by the development of computers and finite elements methods. However, since finite elements solution requires long calculations, approximate methods are generally used for pre-design of structures. Besides this, these practical approximate methods can be used for examining results obtained from last design level. In this study, analysis of shear wall-frame systems is done by approximate methods developed by Çakıroğlu and Aydın and Differential Equation Method developed by Bilyap. Besides these, systems were solved by Stiffness Matrix Method at which Equivalent Frame Model is used on shear wall frame element connections. A computer program was developed by using VISUAL BASIC for analyzing systems by Stiffness Matrix Method. Various structures were solved by using different methods and analyzed results were compared with results obtained by SAP2000 package program. Opinions determined from comparisons were given at the end of the study. °* c yükseköğretim kum im