Termoelastik mikromorfik ortamlarda bünye denklemleri
The Constitutive equations for thermoelastic micromorphic media
- Tez No: 119669
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
II ÖZET Bu çalışmada sıcaklığın zamana göre türevine bağlı termoelastik mikromorfik ortamlarda bünye denklemleri incelenmiştir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konuya kısa bir giriş yapılmıştır. İkinci bölümde mikromorfik teoriye ait kinematik ve şekildeğiştirme verilmiş, tek değerli şekildeğiştirme alanın varlığı için uygunluk koşullan şekildeğiştirme tansörleri üzerinde uygulanmıştır. Üçüncü bölümde mikromorfik teoriye ait temel denklemlerin maddesel ve uzaysal formları ifade edilmiştir. Dördüncü bölümde, sıcaklığın zamana göre türevine bağlı termoelastik mikromorfik ortamın bağlı bünye fonksiyonları tanımlanmış, entropi eşitsizliğinin koyduğu kısıtlamalardan bünye denklemleri elde edilmiştir. Ortamın izotrop olması, elastik ve homojen olması halleri için bünye denklemleri çıkarılmıştır. Çalışmanın sonunda lineer teori incelenmiş, bünye denklemlerinin lineerleştirilmiş ifadesi elde edildikten sonra alan denklemleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study, the constitutive equations of thermoelastic, micromorphic media which depend on time-rate of temperature were considered. The text consists of five chapters. In chapter one, a brief summary was given about the topic. The kinematics and displacement of micromorphic theory were given and for the existence of single valued continuous displacement field the compatibility conditions were imposed on deformation tensors in chapter two. In chapter three, for the micromorphic theory the basic equations in the form of material and space were detemined. In chapter four, for temperature-rate- dependent thermoelastic, micromorphic media, the constitutive equations obtained and the constitutive equations were derived from the restrictions due to entropy inequality. For the situations being isotropy, linear and homogenous media, the constitutive equations deduced. At the end, the linear theory was considered and after the linearized constitutive equations had been derived the field equations were given. T.C YtKSDCÖCRirnM KURUL*