Ceyhan ve Seyhan havzalarının bölgesel taşkın frekans analizi
Application of regional frequency analysis to Ceyhan and Seyhan river basins
- Tez No: 119801
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RECEP YURTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ CEYHAN VE SEYHAN HAVZALARININ BÖLGESEL TAŞKIN FREKANS ANALİZİ Neslihan SEÇKİN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman: Doç. Dr. Recep YURTAL Yıl: 2002, Sayfa: 132 Jüri : Doç. Dr. Recep YURTAL : Prof. Dr. M. Salih KIRKGÖZ : Prof Dr. Ahmet YÜCEER Belirli tekerrür periyotları için meydana gelebilecek taşkının büyüklüğü ve frekansı, rezervuar, gölet, köprü, baraj, savak, kanal, menfez gibi su yapılarının yerlerinin seçimi ve özel planlama projeleme amaçlan için gereklidir. Taşkın frekans anlizinin amacı belli bir dönüş aralığına karşı gelen taşkın debisinin tahminidir. Taşkın frekans analizinin iki türü vardır. 1) Noktasal taşlan frekans analizi 2) Bölgesel taşkın frekans analizi Bu çalışmada Seyhan ve Ceyhan Havzaları için bölgesel taşkın frekans analizi boyutsuz olarak incelenmiş ve güçlü taşkın tahminlerine imkan veren modeller, yapılan testler sonucu belirlenmiştir. Havzalar homojen alt bölgelere ayrıldıktan sonra Log Lojistik, Log Pearson 3, Pearson 3, Wakeby, Log Boughton, Gumbel ve Log Normal dağılımları kullanılarak spreadsheet programlan yardımıyla analizleri yapılmış, bölgesel taşlan frekans eğrileri elde edilmiştir. Daha sonra fortran lisanında hazırlanmış bilgisayar programı yardımıyla noktasal analiz yapılarak eğriler elde edilmiş ve yine bu program yardımıyla Kolmogorov-Simirnov, Cramer Von Mises ve Chi2 testleri yapılarak bu eğrilerin güçlü bir model teşkil edip etmediği araştırılmıştır. Homojen alt bölgelere ait en uygun dağılımlar tespit edilmiş ve bölge tek olarak incelendiğinde elde edilen sonuçların kısmen farklı olduğu görülmüş, bölgesel analizin daha hassas sonuçlar verdiği kanaatine varılmıştır. Anahtar kelimeler : Taşkın Frekans Analizi, Olasılık Ağırlıklı Momentler Yöntemi, Bölgesel Taşlan Frekans Analizi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. THESIS APPLICATION OF REGIONAL FLOOD FREQUENCY ANALYSIS TO CEYHAN AND SEYHAN RIVER BASINS Neslihan SEÇKİN DEPARTMENT OF CIVIL ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Recep YURTAL Year: 2002, Pages: 132 Jury : Assoc. Prof. Dr. Recep YURTAL : Prof. Dr. M. Salih KTRKGÖZ : Prof. Dr. Ahmet YÛCEER The aim of flood frequency analysis is to predict the flood discharge for a known period in a flood event for planning and designing of reservior, river basins, bridge, dams, weirs, channels, water supply systems, culverts, etc. Two Methods are available for flood frequency analysis named as following: 1. At-Site flood frequency analysis 2. Regional flood frequency analysis In this study, regional flood frequency analysis applying to Seyhan and Ceyhan river basins is investigated as nondimensionalized, and different models for predicting flood discharge in the analysis are compared and tested. After dividing the Seyhan and Ceyhan river basin areas into sub-areas, Log Logistik, Log Pearson 3, Pearson 3, Wakeby, Log Boughton, Gumbel and Log Normal models were applied to those subareas by the means of spreadsheet programs for regional flood frequency analysis. At-Site flood frequency analysis was then made using the special package program prepared by the means of Fortran 77 for the local stations on the Ceyhan and Seyhan river basins. Kolmogorov-Simirnov, Cramer Von Mises and Chi2 tests were used to determine which flood frequency model produced the most accuracy results when applied to observed data. It was seen that regional flood frequency analysis produced more accurate results than that of at-site flood frequency analysis when applied to Seyhan and Ceyhan river basins. Key words : Flood Frequency Analysis, Probability Weighted Moments, Regional Flood Frequency Analysis. n