Hava kirliliği dağılımının belirlenmesinde ISCST3 model programının kullanımı: AÇS örneği
The Use of ISCST3 model program for determination of air pollution distribution: A case study for ACS
- Tez No: 119849
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET YÜCEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada Adana Çimento Fabrikası' nın, tesis ve çevresindeki hava kalitesine olan etkilerini belirlemek amacıyla USEPA tarafından geliştirilen“ Industrial Source Complex Short Term, (ISCST3) ”model programı kullanılmıştır. Model girdileri olarak ; Adana Çimento Fabrikası baca gazı emisyonları ve bölgenin meteorolojisini yansıtan meteorolojik veriler kullanılmış ve tesisten kaynaklanan PMıo, NOx, CO ve S02 emisyonlarının tesis çevresindeki 20x20 km'lik alanda oluşturacağı yer seviyesi konsantrasyonları belirlenmiştir. Tesisten kaynaklanan kirleticilerin bölgede oluşturacağı dağılım, 2D ve 3D haritalar ile gösterilmiştir. Ayrıca fabrikadan kaynaklanan kirleticilerin, tesisin çevresindeki en büyük yerleşim merkezi olan İncirlik Beldesi üzerindeki hava kirliliğine katkıları da belirlenmiştir. Modelin doğruluğunu kanıtlamak üzere model sonuçları ile hava kalitesi ölçüm sonuçları karşılaştırılmış, model sonuçlarının yüksek oranda doğruluk gösterdiği saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Hava Kirliliği, Adana Çimento Fabrikası, Hava Kalitesi, ISCST3
Özet (Çeviri)
In this study, Industrial Source Complex Short Term Model developed by USEPA was used in order to determine effects of Adana Cement Factory to air quality in its vicinity. As model inputs, Adana Cement Factory stack gas emission and data representing meteorological situation of the region were used and ground level concentrations to be by PMio, NOx, CO and SO2 emissions were determined for on area of 20 x 20 km surrounding the plant. The pollution distribution from factory was showed with 2D and 3D maps. Besides, the contribution of the pollutants caused by ACF to air pollution in the vicinity of İncirlik Town which the largest city around ACF was also determined. The model results were compared to air quality measurements in order to verify the model. The model results were determined to be with accuracy based on the assumptions. Key Words : Air pollution, Adana Cement Factory, Air Quality, ISCST3 II