Farklı oranlarda yağsız kuru madde içeren enrjisi azaltılmış dondurmaların fiziksel, kimyasal, ve duyusal özellikleri
Some physical, chemical and sensory properties of including different nonfat drymatter ice cream
- Tez No: 119851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ FARKLI ORANLARDA YAĞSIZ KURUMADDE İÇEREN ENERJİSİ AZALTILMIŞ DONDURMALARIN FİZİKSEL, KİMYASAL VE DUYUSAL ÖZELLİKLERİ ALİ KAÇAR ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ GIDA MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman : Doç. Dr. Nuray SAHAN Yıl :2002, Sayfa : 71 Jüri : Doç. Dr. Nuray SAHAN Doç. Dr. Mehmet GÜVEN Yrd. Doç. Dr. Ramazan BİLGİN Bu araştırmada 4 farklı süttozu grubu ile her gruba maltodekstrin, polidekstroz ve bu maddelerin eşit oranlarda karıştırılmasıyla dondurma üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretilen dondurmaların 3 ay boyunca fiziksel ve duyusal özellikleri incelenmiştir. Dondurmaların enerji değeri % 59 ile 67 arasında azaltılmış böylece bütün örnekler“Türk Gıda Kodeksinde”yer alan enerjisi azaltılmış ürün tanımına uygun olmuştur. Farklı oranlarda süt tozu kullanılmasının dondurmaların asitlik, tamamen erime, hacim artışı ve viskozite değerleri üzerine etkisi önemli (p0.05). Çalışma sonucunda enerjisi azaltılmış dondurma üretimi için en uygun süttozu oranının % 6 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. THESIS SOME PHYSICAL, CHEMICAL AND SENSORY PROPERTIES OF INCLUDING DIFFERENT NONFAT DRYMATTER ICE CREAM ALİ KAÇAR DEPARTMENT OF FOOD ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSTY OF ÇUKUROVA Supervisor : Assist. Prof. Dr. Nuray SAHAN Year : 2002, Pages : 71 Jury : Assist. Prof. Dr. Nuray SAHAN Assist. Prof. Dr. Mehmet GÜVEN Assoc.Prof. Dr. Ramazan BİLGİN In this study four types of milk powder proportion, including maltodextrin, polidextroz and mixture of both ice cream has been produced. The physical and sensory properties of produced ice cream has been investigated. The energy value of iec cream has reduced between 59 - 67 % so all the ice creams are suitable to the meaning the reduced calori of“Turkish Food Codex”. The affection of using differed kind of milk powder is important in acidity, complete melting, overrun and viscosity (p0.05). Thinking of the physical and sensory properties of ice cream using the mixture of maltodextrin and polidextroz equally is better defined.