Tabakalı kompozit plakların ve kabukların statik analizi
Static analyses of laminated composite plates and shells
  1. Tez No: 119891
  2. Yazar: GÜNALP GÜNYAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ TABAKALI KOMPOZIT PLAKLARIN VE KABUKLARIN STATİK ANALİZİ Günalp GÜNYAŞAR ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman: Doç Dr. Süleyman KOÇAK Yıl: 2002, Sayfa: 94 Jüri : Doç Dr. Süleyman KOÇAK : Prof. Dr. Erhan KIRAL : Yrd. Doç. Dr. S. Seren AK AVCI Bu çalışmada, tek tabakalı ve çok tabakalı kompozit plakların ve kabukların statik analizi yapılmıştır. Analizler ince ve kalın plak teorileri göz önüne alınarak sonlu elemanlar yöntemine dayalı bilgisayar programı kullanarak yapılmıştır. Plak malzemesinin izotrop olma durumları ile simetrik ve simetrik olmayan tabakalanma durumları incelenmiştir. Özel bir tabakalı plak durum olan sandviç plak analizi de yapılmıştır. Düzlem plak elemanı kullanılarak oluşturulan kabuk sistemleri mevcut bilgisayar programlan ile analiz edilmiştir. Göz önüne alınan sistemler ile ilgili ince ve kalın plak teorilerine dayalı çeşitli örnek problemler çözülmüştür. Analizler sonucu elde edilen deplasman ve gerilme değerleri literatürdeki ince plak teorisi,birinci derece ve yüksek dereceli kalın plak teorileri sonuçları ile karşılaştırmıştır. Karşılaştırmalar sonucu dizayna yönelik önerilerde kullanılmıştır. Anahtar kelimeler : Kompozit, Plaklar, Sonlu Elemanlar, Kalın Plak Teorisi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS STATIC ANALYSES OF LAMINATED COMPOSITE PLATES AND SHELLS Günalp GÜNYAŞAR DEPARTMENT OF CIVIL ENGINEERING INSTUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Süleyman KOÇAK Year: 2002, Pages: 94 Jury : Assoc. Prof. Dr. Süleyman KOÇAK : Prof. Dr. Ethan KIRAL : Assist. Prof. Dr. S. Seren AKAVCI In this study, static analyses of laminated composite plates and shells are studied. Several software based on finite element method are used. In analyses classical plate theory and shear deformation theory are used. Systems made of isotropic and orthotopic materials and symmetric and ansymmetric plate laminations are considered. Special lamination models namely sandwich plates are also analyzed. Shell systems composed of flat plate elements are analyzed by using existing software. Several example problems based on classical plate and shear deformation theory are analyzed. The results are compared with the literature for classical plate, first and high order shear deformation theories. Conclusions are drawn for design purposes. Key Words : Composite Plates, Finite Elements, Thick Plate Theory II