Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü deneme alanının detaylı toprak etüd ve haritalaması
Highly detailed soil survey of the research station of the Çukurova University Faculty of Agriculture Department of Soil Science
- Tez No: 119980
- Danışmanlar: PROF.DR. SUAT ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ TOPRAK BÖLÜMÜ DENEME ALANININ DETAYLI TOPRAK ETÜD VE HARİTALAMASI MUSTAFA GULEZ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TOPRAK ANA BİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Suat ŞENOL Yıl: 2002, Sayfa: 52 Jüri : Prof. Dr. Suat ŞENOL : Prof. Dr. Faruk ALTUNKASA : Doç. Dr. İbrahim ORTAŞ Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma Uygulama Çiftliği bünyesinde bulunan Toprak Bölümü deneme alanının toprak etüd ve haritalamasının yapıldığı bu çalışmada, araştırma alanının 1/500 ölçekli çok ayrıntılı temel toprak haritası hazırlanmıştır. Hava fotoğraftan ile Grid yöntemi kullanılarak yapılan çalışmada 20 m aralıklarla 160 sonda yapılmış ve 4 toprak profili incelenmiştir. Deneme alanında analizlerde elde edilen sonuçların ve arazi gözlemlerinin değerlendirilmesi ile 2 farklı toprak serisi belirlenmiştir. Toprak Taksonomisine göre Entisol ve Vertisol ve FAO/UNESCO'ya göre Fluvisol ve Vertisol olarak sınıflandırılmıştır. Bu serilerin üst toprak tekstürü, taşlılık fazlarından oluşan 8 adet haritalama biriminin yayılım alanları belirlenerek 1: 500 ölçekli toprak haritası üzerinde gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler : Detaylı toprak etüd ve haritalama, Toprak serisi, Temel toprak haritası.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis HIGHLY DETAILED SOIL SURVEY OF THE RESEARCH STATION OF THE ÇUKUROVA UNIVERSITY FACULTY OF AGRICULTURE DEPARTMENT OF SOIL SCIENCE MUSTAFA GULEZ ÇUKUROVA UNIVERSITY SCIENCE INSTITUTE SOH. SCIENCE DEPARTMENT Siiperviser : Prof. Dr. Suat ŞENOL Year :2002, Page: 52 Jury : Prof. Dr. Suat ŞENOL : Prof. Dr. Faruk ALTUNKASA : Doç. Dr. Ibrahim ORTAŞ Soils of the experimentel fields of Soil Science Department, in the Research and Implementation farm of the Çukurova University Faculty of Agriculture, are surveyed in very detailed format in order to produce basic soil map with 1/500 scale. Aerial photographs and grid methods are used which are spaced in 20 m grids, and 160 points of control, are examined, and four soil profiles are inspected. Two different soil series are determined in research area after evaluation of results of field survey and physical- chemical analysis. The soil are classified according to the Soil Taxonomy as Entisol and Vertisol, and FAO/UNESCO as Fluvisol and Vertisol. These two soil series had 8 different soil mapping units variying due to change on top soil texture and stone coverage and their distrubution are registered on to the 1/500 scale soil map. Key Words : Soil Survey and Grid Survey, Soil Classification, n