Çukurova deltasında Tuzla ile Yumurtalık tabiatı koruma alanı arasındaki kıyı şeridinde önemli biyotopların haritalanması
Mapping of important biotophes along the coastal zone between Tuzla and Yumurtalık nature conservation area on Çukurova delta
  1. Tez No: 120024
  2. Yazar: MUSTAFA ARTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu araştırmada Çukurova Deltasında önemli sulak alan sistemlerinden Akyatan ve Ağyatan Lagünü ve çevresinde önemli biyotopların haritalanması amaçlanmıştır. Bu amaçla farklı dönemlerde yapılan arazi çalışmaları ve gözlemler sonucunda araştırma alanında 33 farklı biyotop tipi görülmüştür. Biyotop Tipleri saptanırken Avrupa Birliği Natura 2000 Programı Flora Fauna Habitat (FFH) ilkelerine uyumunu sağlama amacı ile bu program dokümanları incelenmiş ve Altan ve ark.'na (2001) göre haritalama yapılmıştır. Çalışma sırasında deltada tahrip faktörleri, degenerasyon ve regenerasyon potansiyelleri incelenmiş, daha önce yapılan çalışmalarla kıyaslanarak bugünkü arazi kullanımı ve mevcut doğal biyotopların alansal dağılımları Coğrafi Bilgi Sistemleri'nde değerlendirilmiştir. Araştırma sonunda deltada yıllar itibariyle varolan önemli habitatların azaldığı, kumul ve tuzlu bataklık-çayırlık ve sazlık alanların gün geçtikçe tarım alanlarına dönüştürüldüğü gerçeğinden yola çıkarak, deltada bütüncül bir koruma- kullanım ilkeleri önerisi getirilmeye çalışılmıştır.Anahtar Kelimeler : Biyotop Haritalama, Akyatan Lagünü,Ağyatan Lagünü
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to map important biotopes around Akyatan&Ağyatan Lagoons on Çukurova Delta, Through the research area 33 different biotopes are determined during fieldwork and observations. At the stage of determining biotope types, so as to supply the harmony with the principles of European Union Natura2000 Program, papers and manuals are examined and mapped according to Altan et.al.(2001). During the research around the delta anthropogenic effects, degeneration and regeneration potentials have been examined by comparing with the previous studies, actual landuse and the distribution of different biotopes have been evaluated with Geographical Information Systems. At the end of the research from the point of the feet that existing important habitats, dunal and saltmarsh-saltmeadow areas are decreasing and are being converted to agricultural lands day by day, complete protection-use principles have been tried to gather.Key Words : Biotope Mapping, Akyatan Lagoon, Ağyatan Lagoon