Doğrusal olmayan kendinden ayarlamalı PID kontrol edicisinin bir dolgulu damıtma kolonuna uygulanması
Application of nonlinear self-tuning PID control to a packed distillation column
- Tez No: 120038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE HAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Doğrusal Olmayan Kendinden Ayarlamalı PID Kontrol Edicisinin Bir Dolgulu Damıtma Kolonuna Uygulanması Fulya Müge ŞENGÜN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Hale HAPOĞLU Yapılan çalışmada, metanol-su karışımının damıtıldığı dolgulu damıtma kolonuna, teorik ve deneysel olarak, doğrusal olmayan kendinden ayarlamalı PID kontrolü uygulanmıştır. Damıtma kolonunun dinamik davranışı giriş değişkenleri olan geri akma oranına, besleme derişimi ve sıcaklığına pozitif ve negatif kademe etkileri verilerek teorik olarak incelenmiştir. Kontrol çalışmalarında üst ürün sıcaklığı ve kazana verilen Q ısısı şurası ile kontrol edilen ve ayarlanabilen değişkenler olarak seçilmiştir. Sistem modeli olarak NARMAX kullanılmıştır. Sahte rasgele ikili sinyal (PRBS), kontrol edilen sistemin dinamiğini tanımlamak için bir etki fonksiyonu olarak kullanılmış ve üst ürün sıcaklığı ölçülmüştür. Model parametreleri Bierman algoritması kullanılarak hesaplanmıştır. Doğrusal olmayan kendinden ayarlamalı PID algoritmasının dolgulu damıtma kolonu kontroltünde iyi sonuç verdiği bulunmuştur. 2002, 67 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Dolgulu Damıtma Kolonu, Doğrusal Olmayan Kendinden Ayarlamalı PID Kontrol
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis Application Of Nonlinear Self-Tuning PID Control To A Packed Distillation Column Fulya Müge ŞENGUN Ankara University Graduate School of Natural And Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Hale HAPO?LU In this present study, nonlinear self-tuning PID control was applied experimentally and theoretically to a packed distillation column distilling methanol-water mixture. Dynamic behavior of distillation column was investigated theoretically in the face of positive and negative step changes of reflux ratio, feed composition and temperature. In the control study, overhead product temperature and reboiler heat duty, Q, were chosen as controlled and manipulated variables respectively. NARMAX was used as the system model. A pseudo-random binary sequence (PRBS) was utilized as a forcing function in order to identify the dynamic of the process to be controlled and the overhead product temperature was measured. The model parameters were evaluated by using Bierman algorithm. It is found out that nonlinear self-tuning PID algorithm gives a satisfactory performance. 2002, 67 pages Key WeFds: Packed Distillation Column, Nonlinear Self-Tuning PID Control