Organik kirleticilerin tek ve çift katyonlu organobentonitlere adsorpsiyonu
Adsorption of organic contaminants onto single and dual organic cation organobentonites
  1. Tez No: 120041
  2. Yazar: RÜYA GÖNÜLŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ORGANİK KİRLETİCİLERİN TEK VE ÇİFT KATYONLU ORGANOBENTONİTLERE ADSORPSİYONU Rüya GÖNÜLŞEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Nuray YILDIZ Bu çalışmada, Çankırı ili sodyum bentonitinden tek ve çift organik katyonlu organobentonitler serrtezlemniştir. Bu işlemde helczadesiltrimetflamonyum bromür (HDTMAB), oktadesiltrimetilamonyum bromür (ODTMAB) gibi uzun zincirli ve beııziltrimetflamonyum bromür (BTEAB), tetrametilamonyum bromür (TMAB) gibi kısa zincirli amonyum tuzlan kullanılmıştır. Orijinal bentonit örneği amonyum tuzları ile iyon değişim tepkimesine sokularak tek organik katyonlu TMA35-B, BTEA75-B HDTMA83-B, ODTMA94-B'leri sentezlenmiştir. Ayrıca TMA35/HDTMA54-B TMA35/ODTMA58-B, BTEA75/HDTMA12-B gibi çift organik katyonlu organobentonitler sentezlenmiştir. Sentezlenen organobentonitler ile atık sulardaki tek (benzoik asit, bidrokinon ve toluen) ve ikili (benzoik asit-toluen ve hidrokinon-toluen) organik kirleticilerin adsorpsiyonu incelenmiştir. Tek katyonlu organobentonitlere tekli organik kirleticilerin adsorplanma kapasitelerinin herbir bileşik için aşağıdaki şekilde değiştiği bulunmuştur Benzoik ask: ODTMA94-B>HDTMA83-B>BTEA75-B>TMA35-B Hidrokinon: HDTMA83-B>ODTMA94-B>TMA35-B>BTEA75-B düşük derişimler için. Derişimin artması ile hidrokinonun BTEA75-B'de maksimum oranda adsorplandığı belirlenmiştir Toluen: BTEA75-B>TMA35-B>HDTMA83-a>ODTMA94-B Çift katyonlu organobentonitlere tekli organik kirleticilerin adsorplanma kapasitelerinde, tek katyonlulara göre düşme gözlenmiştir. Çift katyonlu organobentonitlerin benzoik asit, hidrokinon ve tolueni adsorplama kapasiteleri sırası ile şöyledirTMA35/ODTMA58-B>TMA35/HDTMA54-B>BTEA75/HDTMA12-B, BTEA75/HDTMA12-B>TMA35/HDTMA54-B>TMA35/ODTMA58-B ve BTEA75/HDTMA12-B>TMA35/HDTMA54-B>TMA35/ODTMA58-B Tek katyonlu uzun zincirli organobentonitlere ikili organik kirletici karışımlarının adsorplanma kapasiteleri tekli kirleticilere göre daha düşük bulunmuştur. Benzoik asit-toluen karışımından benzoik asit adsorplanma kapasitesi ODTMA94-B'de HDTMA83-B'den daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Kdrolrinon-tohıen kanşımından hidrokinon adsorpsiyonu ise HDTMA83-B'de daha yüksek bulunmuştur. Çift katyonlu organobentonitlere benzoik asit ve hidrokinon karışım içinden adsorplandığında adsorplanma kapasitesinin düştüğü gözlenmiştir. Tek katyonlu uzun zincirli organobentonitlere (ODTMA94-B ve HDTMA83-B) benzoik asit ve hidrokinon adsorpsiyonu farklı pH'larda (pH-3, 6 ve 11) ve sıcaklıklarda (298K, 313K) incelenmiştir. Bileşiklerin iyonizasyon derecelerine bağlı olarak düşük pH'larda adsorplanma kapasitelerinin arttığı bulunmuştur. Sıcaklık artışı ile de adsorplanma kapasitelerinin arttığı gözlenmiştir. Elde edilen bütün adsorpsiyon verileri Freundlich ve Langmuir izoterm modellerine uygulanarak adsorpsiyon sabitleri belirlenmiştir. Sonuç olarak, sentezlenen organobentonitlerin organik karbon içeriğine bağlı olarak adsorplama oranının değiştiği ortam pH'ının düşmesi ve sıcaklığın artması ile kirleticilerin adsorplanma kapasitelerinin arttığı saptanmıştır. 2002, 139 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Bentonit, organobentonit, alkilamonyum tuzu, adsorpsiyon, atık su, organik kirletici
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis ADSORPTION of ORGANIC CONTAMINANTS onto SINGLE and DUAL ORGANIC CATION ORGANOBENTONTTES Rüya GÖNÜLŞEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Depannent of Chemical Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Nuray YILDIZ In this study, single and binary adsorption of benzoic acid, hydroquinone and toluene onto organobentonites with single and dual organic cations were carried out. The mineral surface of bentonite (from Çantan) was modified by replacing inorganic ions with four quaternary ammonium cations, tetramethylammonium bromide (TMAB), benzyltrimethylammonium bromide (BTEA), hexadecyllrimethylanimoiiium bromide (HDTMAB), octadecyltrimethylammonium bromide (ODTMAB). Organic cations were exchanged for the inorganic cations on the bentonite to the extend of about TMA35-B, BTEA75-B, HDTMA83-B, ODTMA94-B, TMA35/HDTMA54-B, TMA35/ODTMA58-B and BTEA75/HDTMA12-B of the cation exchange capacity (CEC) of the bentonite. From the experimental results it was observed that the adsorption of benzoic acid, hydroquinone and toluene onto organobentonites with single organic cations are in the order. Benzoic acid: ODTMA94-B>HDTMA83-B>BTEA75-B>TMA35-B Hydroquinone: HDTMA83-B>ODTMA94-B>TMA35-B>BTEA75-B for low concentration. It was determined that the adsorption hydroquinone onto BTEA75-B was increased by increasing concentration. Toluene: BTEA75-B>TMA35-B>HDTMA83-«>ODTMA94-B The adsorption capacities of single organic contaminants onto organobentonites with dual organic cations is lower than that of organobentonites with single organic cations. The adsorption capacities of benzoic acid, hydroquinone and toluene onto organobentonites with dual organic cations respectively are given as follows: inTMA35/ODTMA58-B>TMA35/HDTMÂ54-B> BTEA75/HDTMA12-B, BTEA75/HDTMA12-B>TMA35/HDTMA54-B>TMA35/ODTMA58-Band BTEA75/HDTMA12-B>TMA35/HDTMA54-B>TMA35/ODTMA58 B The adsorption capacities of binary organic compound mixtures onto organobentonites with single long organic cations are found lower compared to single contaminants. Benzoic acid adsorption capacity onto ODTMA94-B from benzoic acid-toluene mixture is higher than that of HDTMA83-B and hydroquinone adsorption from hydroquinone-toluene mixture onto HDTMA83-B is higher than that of ODTMA94-B. It was observed that the adsorption capacity of benzoic acid and hydroquinone from mixtures onto organobentonites with dual organic cations decreased. The effect of temperature (298K, 313K) and pH (3, 6, 9) on the adsorption of benzoic acid and hydroquinone resulting organobentonites with long organic cations (ODTMA94-B and HDTMA83-B) was studied. It was observed that the adsorption capacities increased by decreasing pH depending on ionization degrees and by increasing temperature. The Langmuir and Freundlich models were used to analyze single and binary compounds adsorption equilibra and adsorption constants were determined. Consequently, it was determined that the adsorption capacity changes depending on organic carbon content, increases by increasing temperature and decreasing pH. 2002, 139 page KEY WORDS: Bentonite, organobentonite, alkylammonium salt, adsorption, waste water, organic contaminant IV