Spirulina unu katkılı yemlerin tilapia (O. niloticus L. 1758) yavrularının büyüme performansı ve yem değerlendirmesine etkisi
Effects of spirulina meal enriched feeds on the growth performance and feed conversion ratios of tilapia (O. niloticus L. 1758) fry
- Tez No: 120048
- Danışmanlar: PROF.DR. FİKRİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SPİRULİNA UNU KATKILI YEMLERİN TİLAPİA (O. niloticus L. 1758) YAVRULARININ BÜYÜME PERFORMANSI VE YEM DEĞERLENDİRMESİNE ETKİSİ Mehmet ATEŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Fikri AYDIN Bu çalışmada, %30 ham protein ve 3000 kcal/kg sindirilebilir enerji içerecek şekilde balık ununa dayalı olarak hazırlanan kontrol grubu yemi ve bu yemdeki toplam rasyon proteinin %10, %20, %30, %40, %50'ini karşılayacak şekilde Spirulina unu kullanılarak hazırlanan izonitrojenik ve izokalorik deneme yenileriyle Oreochromis niloticus yavrularım 90 gün süreyle beslemenin; büyüme, yem değerlendirme oram, protein etkinlik oram, kondüsyon faktörü, hepatosomatik indeks ve yaşama oranına etkileri araştırılmıştır. Yavru tilapialar için en iyi büyüme oram %30 oranında Spirulina unu ikame edilen grupta bulunmuştur. Kontrol grubu ile mukayese edildiğinde, rasyon proteininde Spirulina ununun artması; büyümede ve protein etkinlik oranında arasa yol açarken, yem değerlendirme oranında önemli derecede bir farklılık (p>0,05) elde edilmemiştir. 2002, 63 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Spirulina, Oreochromis niloticus, büyüme, yem değerlendirme oram, protein etkinlik oram, hepatosomatik indeks, yaşama oram.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECTS OF SPİRULÎNA MEAL ENRtCHED FEEDS ON THE GROWTH PERFORMANCE AND FEED CONVERSION RATIOS OF TÎLAPİA (O.niloticus L. 1758) FRY. Mehmet ATEŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor : Prof. Dr. Fikri AYDIN In this study, the control diet which was prepared on the basis of fishmeal in a way that it will contain 30% raw protein and digestible energy of 3000 kcal/kg and the effects of feeding Oreochromis niloticus juveniles for 90 days with isonitrogeneous and isocaloric trial meals which was prepared by using Spirulina meal in a way to meet the levels of this dieatary protein namely 10%, 20%, 30%, 40% and 50% on growth performance, feed conversion ratio, protein efficiency rate, condition factor, hepasomatic index and living ratio was explored. The highest growth rate was achieved on tilapia juveniles with the feeding by 30% Spirulina substitution group. Increase Spirulina meal caused increase in growth rate and protein efficiency rate but no significant difference (P>0,05) was obtained in feed conversion ratio in comparison with the control group. 2002, 63 pages KEY WORDS : Spirulina, Oreochromis niloticus, growth, feed conversion ratio, protein efficiency ratio, hepatosomatic index, survival rate.