Eşzamanlamasız iletim modu ağlarının Türkiye'nin gelecekteki telekomünikasyon altyapısı açısından önemi
The Importance of ATM networks for Turkey's future telecommunication infrastructure
- Tez No: 120049
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜMTAZ YILMAZ, PROF. DR. FARUK ÖZEK, DOÇ. DR. MEHMET KABAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi EŞZAMANLAMASIZ İLETİM MODU AĞLARININ TÜRKİYE'NİN GELECEKTEKİ TELEKOMÜNİKASYON ALTYAPISI AÇISINDAN ÖNEMİ Hicran TATLI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilimdalı Danışman: Prof. Dr. Mümtaz YILMAZ Bu çalışmada, Eşzamanlamasız İletim Modu (Asynchronous Transfer Mode, ATM) ağlarının, Türkiye'nin bugünkü ve gelecekteki telekomünikasyon altyapısına servis çeşitliliği ve kalitesi açısından getirecekleri araştırılmıştır. Bu amaçla, önce, ATM konusunda ayrıntılı inceleme yapılmıştır. Diğer iletişim şebekelerinin temel özellikleri verilmiş ve ATM ile karşılaştırması yapılmıştır. Mevcut telekomünikasyon altyapısını şekillendirmek ve performansını artırmak amacıyla, ATM tabanlı uygulamalar önerilmiştir. Çalışmalar sonucunda bu uygulamaların telekomünikasyon altyapısını iyileştireceği ve verimliliği artıracağı sonucuna varılmıştır. 2002, 101 sayfa ANAHTAR KELİMELER: ATM adaptasyon katmanı, Eşzamanlamalı sayısal hiyerarşi, Sanal devre, Bağlantı- temelli trafik, Trafik yönetimi, Servis kalitesi, ATM hizmet sınıfları.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE IMPORTANCE OF ATM NETWORKS FOR TURKEY'S FUTURE TELECOMMUNICATION INFRASTRUCTURE Hicran TATLI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Mümtaz YILMAZ In this study, the advantages of ATM (Asynchronous Transfer Mode) networks over Turkey's present and future telecomunication infrastructure with respect to the service variety and quality were examined. For this purpose, first a detailed research was carried out on ATM. Basic features of the other telecomunication networks were presented and compared with ATM networks. Furthermore, ATM based applications were recommended in order to improve the current telecomunication infrastructure and increase its performance. The conclusion drawn from this research is that these applications can improve the telecommunication infrastructure and its efficiency. 2002, 100 pages KEY WORDS: ATM adaptation layer, Synchronous digital hierarchy, Virtual circuit, Connection- oriented traffic, Traffic management, Quality of service, ATM class of service 11