Hidrojen peroksit ilavesi ve laktoperoksidaz sistemi (LP sistemi) aktive edilmiş sütlerden üretilen yoğurtların bazı kalite kriterlerinin karşılaştırılması
Comparison of some quality criteria of yoghurt produced from milk preserved by addition of hydrogen peroxide and activation of LP system
  1. Tez No: 120064
  2. Yazar: ŞÜKRİYE FEYZA NALBANT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN ATAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HİDROJEN PEROKSİT İLAVESİ VE LAKTOPEROKSİDAZ SİSTEMİ (LP SİSTEMİ) AKTİV ASYONU İLE KORUNMUŞ SÜTLERDEN ÜRETİLEN YOĞURTLARIN BAZI KALİTE KRİTERLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Şükriye Feyza NALBANT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Süt Teknolojisi Anabilira Dalı Danışman:Pro£Dr.Metin ATAMER Araştırmada, hidrojen peroksit ilavesi ve LP sistemi aktivasyonu ile korunmuş sütlerden üretilen yoğurtların bazı kalite kriterleri üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla yoğurda işlenecek süt üç kışıma ayrılmıştır.İlk kısım kontrol örneği (K) olarak 4°C'de 6 saat, ikinci kışıma hidrojen peroksit (A/100 ppm, % 0.2'lSr) ve üçüncü kısana SCN: H2O2 (B/2020 ppm, % 0.5'lik) katılarak 30°C'de 6 saat bekletilmiştir.Süt örnekleri Deneme örneklerinde konsistens, pH, ritrasyon asitliği, laktik asit, tirozin, asetaldehit,uçucu asitlik analizleri 3e duyusal testte depolamanın 1. ve U.gününde yapılmıştır.Depolama suresince anılan niteliklerdeki değişimler incelenmistir.Çalısmada, A ve B Örneklerinin pıhtı yapısının K örneğinden zayıf olduğu gözlenmiştir Örneklerin inkübasyon süreleri birbirlerine yak ın olmasına rağmen A ve B örneği K örneğine göre biraz uzun inkübasyon süresine sahiptir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISION OT SOME QUALITY CRTTERIA OF YOGHURT PRODUCED FROM MILK PRESERVED BY ADDITION OF HYDROGEN PEROXIDE AND ACTIVATION OF LP SYSTEM Şükrüye Feyza NALBANT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Milk Technology SupervisorProf Dr.Metin ATAMER In this study, a comparision of some quality criteria of yoghurt produced from mflk preserved by the addition of hydrogen peroxide and die activation of LP system was For this purpose, yoghurt milk was divided into three parts.The first part of the milk was stored at 4°C for 6 hours as a control, hydrogen peroxide (100 ppm, % 0.2) was added to the second part and SCN: HzOz (20:20 ppm, % 0.5) was added to the mad part. These parts were converted to yoghurt after being held for 6 hours at 30°C.The concentrations of chemicals were decided according to the results of pre-experiments.This decision was based on the choice of the lowest concentrations of hydrogen peroxide and SCN.H2O2 to keep the acidity of milk below die level which is acceptable by yoghurt technology. In the samples, consistency, pH, titratable acidity, lactic acid, tyrosine, acetaldehyde, volatile acids and sensory evaluation were canned out after I. and 14.days of storage.Asa matter of feet, curd siabilities of A and B samples became weaker ten the control sample.And also the incubation time of the A and B samples were found to be longer ten the control sample. The addition of hydrogen peroxide and die activation of LP system had no significant effect on pH, lactic acid, tyrosine or the acetaldehyde values of the yoghurt(P>0.05).However, these treatments significantly affected the consistency, titratable acidity and volatile acids values of the yoghurtfP