Sütün tiyosiyanat içeriği ve tiyosiyanatın sütlerin mikrobiyolojik kalitesi üzerine etkisi
Thiocyanate level in raw milk and effect of thiocyanate on microbiological quality of milk
  1. Tez No: 477628
  2. Yazar: MURAT AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL BOSTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, süt endüstrisinde doğal antimikrobiyel sistem olarak tanımlanan laktoperoksidaz sistemin (LPS) bileşenlerinden biri olan tiyosiyanatın çiğ ve içme sütlerindeki miktarlarını, çeşitli işlemlerin tiyosiyanat miktarına etkilerini ve laktoperoksidaz sistem aktivasyonunun çiğ sütün mikrobiyolojik kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kış ve bahar dönemlerinde iki ayrı çiftlikten toplam 66 adet çiğ süt örneği, perakende satış yerlerinden 20 adet UHT ve 20 adet pastörize süt örneği toplanmış ve tiyosiyanat içerikleri belirlenmiştir. Soğukta muhafaza (4oC) sırasında ve farklı sıcaklıklarda (60, 70, 80 ve 90oC) ısıl işlemlerden sonra sütlerdeki tiyosiyanat miktarlarındaki değişimler saptanmıştır. Son olarak tiyosiyanat ve hidrojen peroksit ilavesi (20:20 mg/kg) ile laktoperoksidaz sistemi aktivasyonunun soğukta muhafaza sırasında gerek sütün doğal mikroflorası gerekse süte deneysel olarak 6,0-8,0 log kob/ml seviyelerinde inoküle edilen Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Staphylococcus aureus ve Streptococcus thermophilus üzerine etkisi incelenmiştir. Bahar döneminde elde edilen çiğ, UHT ve pastörize sütlerin tiyosiyanat miktarları anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (P0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the level of thiocyanate, one of the naturally occurring antimicrobial components of the lactoperoxidase system in the dairy industry, in raw and thermally-treated milk, the effects of different thermally treatments on the level of thiocyanate, and the effects of the lactoperoxidase system activation on the microbiological quality of raw milk. A total of 106 milk samples (in the winter and spring periods, 66 raw milk from two different dairy farms, 20 UHT and 20 pasteurized milk from the retail outlets) were collected. After that, the level of thiocyanate in each sample was determined. Subsequently, the changes in the level of thiocyanate in the samples were obtained during cold storage (4°C) and after heat treatment at different temperatures (60, 70, 80 and 90°C). Finally, during cold storage, the effect of the activation of the lactoperoxidase system with thiocyanate and hydrogen peroxide addition (20:20 mg/kg) was carried out on both normal microflora of milk and at levels of 6.0-8.0 log cfu/ml such as Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Streptococcus thermophilus bacteria were inoculated. The levels of thiocyanate in the raw, UHT and pasteurized samples related to the spring period were found to be significantly higher (P0,05). The analyses at the end of 3rd hour during the cold storage, the microbial load of total mesophilic aerobic bacteria, psychrophile/psychrotrophic bacteria, Pseudomonas sp., Enterobacteriaceae, lactic acid bacteria and yeast were determined as 0.43, 2.23, 1.09, 0.93 0.22, and 0.37 log cfu/ml, respectively, lower and the microbial load of mold was 0.20 log cfu/ml higher than controls.