Madde içinde nötrino salınımları
Neutrino oscillation in the matter
- Tez No: 120071
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYFER KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MADDE İÇİNDE NÖTRİNO SALINIMLARI Zeki TUĞCULAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yard. Doç. Dr. Ayfer KANDEMİR Bu çalışmada, vakum ve madde içindeki nötrino salınımları incelendi. Dirac ve Majarona kütlelerinden bahsedildi. Nötrino salınımlarının n çeşni durumunda Kuantum Mekaniksel irdelemesi yapılarak, salınım geçiş olasılığı için genel bir ifade elde edildi. İki çeşni durumu için vakumda nötrino salınımlarının geçiş olasılıkları elde edilerek, vakum karışım açısının nötrino salınımlarına etkisi yorumlandı. İki çeşni durumu için gelişim denklemi elde edilerek nötrinoların madde ile etkileşmesinden doğan MSW rezonans etkisi kavramı tartışıldı, özel olarak, maddenin sabit yoğunluk durumuyla, yavaş değişen yoğunluk durumu için nötrino salınımları incelendi. Son olarak da nötrino salınımlarına madde etkilerini bulmaya çalışan güneş ve atmosferik nötrino deneylerinden bahsedildi. 2002, 37 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Nötrino, nötrino salınımı ve karışımı, karışım açısı, geçiş olasılığı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis NOTRINO OSCILLATIONS IN THE MATTER Zeki TU?CULAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineering Physics Supervisor : Asst. Prof. Dr. Ayfer KANDEMÎR In this work, we investigated neutrino oscillation in the vacuum and the matter. We discussed neutrino mass phenemenology and transition probabilities at the framework of quantum mechanics. In two flavour schemes we analysed neutrino transition probabilities and the effect of the mixing angle to the neutrino oscillations in the vacuum. The evolution equation was calculated and we discussed MSW (Mikheyev-Smirnov- Wolfenstein) effects. Especially, constant density and adiabatic density states were investigated in this part. Finally we summarized solar and atmospheric neutrino experiments. 2002, 37 pages KEY WORDS: Neutrino, neutrino oscillations and mixing, mixing angle, transition probability.