Düşük çinko içeren toprakta çinko-etkin çeltik çeşitlerinin seçilmesi
Selecting zinc-efficient rice cultivars for soil of low zinc
  1. Tez No: 120102
  2. Yazar: BERNA GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN TABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DÜŞÜK. ÇİNKO İÇEREN TOPRAKTA ÇİNKO-ETKİN ÇELTİK ÇEŞİTLERİNİN SEÇİLMESİ Berna GÜVEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Süleyman TABAN Bu çalışmada, düşük çinko içeren toprakta çinko-etkin çeltik çeşitlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çorum-Osmancık'tan alınan ve 0.2 mg kg“' çinko içeren toprağa 0 ve 2 mg kg”1 çinko (ZnS04.7H20) uygulanarak 3 tekerrürlü olarak serada yürütülen denemede, 10 çeltik çeşidi [Oryza sativa L. ev: TR 1367(1), TR 1282 (2), TR 1302 (3), TR 1311 (4), TR 1195(5), TR 1049 (6), TR 1047 (7), TR 480 (8), TR 1049 (9), TR 986 (10)] kullanılmıştır. s * Deneme sonuçlarına göre, araştırmada kullanılan TR 1367 (1), TR 131 1 (4), TR 1049 (6), TR 1 047 (7), TR 480 (8) çeşitler uygulanan çinkoya olumlu tepki göstermiş ve bu çeşitlerde tepe kuru ağırlık miktarları artmıştır. Diğer yandan TR 1282 (2), TR 1302 (3), TR 1 195 (5), TR 1049 (9), TR 986 (10) çeşitler ise uygulanan çinkodan olumsuz etkilenmişlerdir. Denemede kullanılan 10 çeltik çeşidinden 5'i [TR 1282 (2), TR 1302 (3), TR 1 195 (5), TR 1049 (9), TR 986 ( 1 0)] çeşitler topraktaki mevcut çinkoyu etkin kullanabilen çeşitler olmuştur. Tepe çinko konsantrasyonu ve tepe çinko alımı (5 numaralı çeşit hariç) uygulanan çinkoya bağlı olarak tüm çeşitlerde artmıştır. Tepe gelişiminde olduğu gibi çeltik çeşitlerinin bir bölümünde [TR 1367 (1), TR 1302 (3), TR 1311 (4), TR 1047 (7), TR 480 (8)] kök kuru ağırlığı uygulanan çinkoya bağlı olarak artmış, diğer bölümünde [TR 1282 (2), TR 1 195 (5), TR 1049 (6), TR 1049 (9), TR 986 (10)] ise kök gelişimi uygulanan çinkoya bağlı olarak azalmıştır. Kök gelişimi yönünden topraktaki çinkoyu etkin kullanan çeşitler ile tepe gelişimi yönünden topraktaki çinkoyu etkin kullanan çeşitler çoğunlukla aynı olmuştur. Kök çinko konsantrasyonu 8 çeşitte azalırken, kök çinko alımı 5 çeşitte azalmıştır. Araştırma sonuçlan, topraktaki mevcut çinkoyu etkin kullanabilme yetenekleri yönünden denemede kullanılan 10 çeşitten 2, 5 ve 9 numaralı çeşitlerin, düşük çinko içeren alanlarda yetiştirilmesinin uygun olacağını göstermiştir. 2002, Sayfa: 56 ANAHTAR KELİMELER: Çeltik çeşitleri, çinko, etkinlik, tepe ve kök gelişimi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SELECTING ZINC-EFFICIENT RICE CULTIVARS FOR SOIL OF LOW ZINC STATUS Berna GÜVEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Prof. Dr. Süleyman TABAN In this study, determination of zinc-efficient rice cultivars was aimed for zinc deficient soil. Ten rice cultivars [Oryza saliva L. cv: TR 1367 (I), TR 1282 (2), TR 1302 (3), TR 131 1 (4), TR 1 195 (5), TR 1049 (6), TR 1047 (7), TR 480 (8), TR 1049 (9), TR 986 (10)] were used in a greenhouse ewperiment with 3 replications on a soil that containing 0.2 mg Zn kg"1 and taken from Çorum-Osmancık by applying lither 0 or 2 mg kg'1 Zn as ZnS04.7H20. According to the results of experiment, some of the rice cultivars [(TR 1367 (1), TR 1311 (4), TR 1049 (6), TR 1047 (7) and TR 480 (8)] were responded positively to Zn application and their shoot dry weights were increased. On the other hand, the other rice cultivars [TR 1 282 (2), TR 1302 (3), TR 1 195 (5), TR 1049 (9), TR 986 (10)] out often used in the experiment were determined as efficient user of native soil zinc. Shoot Zn concentrations and shoot Zn uptake [except TR 1 195 (5)] increased by applied Zn in all the cultivars. As in the shoot dry weights, root dry weights increased in some of the rice cultivars [TR 1367 ( 1 ), TR 1 302 (3), TR 1 3 1 1 (4), TR 1 047 (7), TR 480 (8)] while decreased in the other cultivars [TR 1282 (2), TR 1 195 (5), TR 1049 (6), TR 1049 (9), TR 986 (10)] same rice were determined as efficient user of native soil zinc with respect to both of shoot and root dry matter productions. However root Zn concentration decreased in eight cultivars, root Zn uptake decreased in five cultivars. Results of this study have shown that three rice cultivars numbered on 2, 5 and 9 out often used in this study are suitable for growing on Zn deficient soil if their efficiency in using of native soil zinc taken into consideration. 2002, Page: 56 KEY WORDS: Rice cultivars, zinc, efficiency, shoot and root growth