Zihinsel engelli bir çocuğa sahip aile bireylerinin kaygı düzeylerinin incelenmesi
A Study on anxiety levels of family members with mentally retarded children
- Tez No: 120115
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLEN BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ZİHİNSEL ENGELLİ BİR ÇOCUĞA SAHİP AİLE BİREYLERİNİN KAYGI DÜZEYLERİNİN İNCELENMESİ Ayşegül İÇÖZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi (Çocuk Gelişimi) Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Gülen BARAN Bu araştırma, engelli bir çocuğa sahip ailelerin (anne, baba ve engelli olmayan kardeş), engelli çocuğun varlığına ilişkin kaygı düzeylerinin hangi alanlarda yoğunlaştığını, bu yoğunlaşmanın nedenlerinin neler olduğunun belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya engelli bireylere hizmet veren özel eğitim kurumlarına devam eden beş-onbir yaşlan arasında olan, Down Sendromu ve Down Sendromu dışında zihinsel engel tanısı konmuş ellidört engelli çocuğun anne, babası ile dokuz-onüç yaşlan arasında olan normal kardeşleri dahil edilmiştir. Araştırmada engelli çocukların kendileri ve aileleri hakkında bazı genel bilgileri içeren“Genel Bilgi Formu”ile aile bireylerinin engelli çocuğun varlığına ilişkin kaygı düzeyini belirlemek amacıyla“Aile Kaygı ve Endişe Düzeyini ölçme Aracı (Questionnaire on Resources and Stress)”kullanılmıştır. Veriler Varyans Analizi ve Duncan Testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A STUDY ON ANXIETY LEVELS OF FAMILY MEMBERS WITH MENTALLY RETARDED CHILDREN Ayşegül İÇÖZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics (Child Development) Supervisor : Associate Prof. Dr. Gülen BARAN This research has been carried out to study the fields of impact of the various forms and degrees of anxiety caused to the members of families (mother, father, brothers) and sister(s)) by the existence of a mentally handicapped individual within those families. The research has been conducted with the participation of the mothers, the fathers and the non-handicapped brothers and sisters aged 9-13 of 54 handicapped children with a Down Sendrome or other form of mental handicap and attending special education institutions. Within the frame of this piece of research, we have used a“General Information Form”, aimed at collecting information on the handicapped children and their families, as well as a“Questionnaire on Resources and Stress”, aiming at determining the degree of anxiety caused by the handicapped member to the other members of the family.