Kuantumlu alan teorisinde nötrino karışımı ve salınımları
Neutrino mixing and oscillations in quantum field theory
  1. Tez No: 120116
  2. Yazar: TAYFUN UZUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ULVİ YILMAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, fermiyon karışım dönüşümleri kuantum alan teorisi çerçevesinde incelendi, özel olarak nötrino karışımı ele alındı ve belirli çeşni durumlarının Fock uzayının, belirli kütle durumlarının oluşturduğu Fock uzayına üniter olarak eşdeğer olmadığı görüldü. Nötrinoların çeşni salınım formülü iki ve üç çeşni halleri için hesaplandı ve salman genliğinin momentuma bağımlı olduğu görüldü. Ayrıca sonuçlar karışımları kuantum mekaniksel salınım olasılığı ile karşılaştırma yapılmış, olası fenomenolojik sonuçlar vurgulanmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Nötrino, kuantum alan teorisi, kuantum mekaniği, nötrino salınanı ve karışımı.
Özet (Çeviri)
In this work, the fermion mixing transformations are studied in the quantum field theory framework. In particular neutrino mixing is considered and the Fock space of definite flavor states is shown to be unitarily inequivalent to the Fock space of definite mass states. The flavor oscillation formula is computed for two and three flavors mixing and the oscillation amplitude is found to be momentum dependent The flavor vacuum state exhibits the structure of SUÇZ) generalized coherent state. Also the quantum field theoretical formulation of boson field mixing is considered.KEY WORDS: Neutrino, quantum field theory, quantum mechanics, neutrino oscillation and mixing.