Girişimsel radyoloji incelemelerinde etkin doz hesabı ve radyasyon onkolojisinde stereotaktik radyocerrahi planlamaları
Effective dose calculations in intervetional radiological examinations and stereotactic radiosurgery planning in radiation oncology
  1. Tez No: 120141
  2. Yazar: YELDA ELÇİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN BOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GİRİŞÎMSEL RADYOLOJİ İNCELEMELERİNDE ETKİN DOZ HESABI VE RADYASYON ONKOLOJİSİNDE STEREOTAKTİK RADYOCERRAHİ PLANLAMALARI Yelda ELÇİM Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Doğan BOR Bu çalışmada 8 farklı girişimsel anjiografi incelemesinde toplam 106 hasta için doz-alan çarpımı (DAP) ve giriş dozu (ED) ölçümleri yapılmıştır. Matemetiksel fantomlarla belirli X-ışın alanları için elde edilmiş olan dönüşüm faktörleri kullanılarak DAP ve ED ölçüm sonuçlarından etkin doz değerleri hesaplanmıştır.Klinik uygulamalardaki ışınlama parametreleri ve ışınlanan bölgelerin standart modellerden farklı olmasından dolayı, DAP ve ED okumalarında uyuşmazlıklar olmaktadır. Ancak bu çalışmada klinik uygulamalar standart modeller gibi kabul edilmiştir. Hasta incelemelerinde ED ölçümlerinden hesaplanan etkin doz değerleri, DAP ölçümlerinden hesaplanan etkin doz değerlerinden daha yüksek bulunmuştur. DAP ölçümlerinden hesaplanan etkin doz yönteminin daha güvenilir olduğuna karar verilmiştir. Hasta ölçümlerinden DAP, floroskopi süresi ve etkin doz değerleri literatür verileri ile karşılaştırılmaktadır. Ayrıca Radyasyon Onkolojisinde son zamanlarda modern radyoterapi tekniği olan, anjiografi ve BT görüntülerinin kullanıldığı Stereotaktik Radyocerrahi Planlaması yapılmıştır. 2002, 73 Sayfa ANAHTAR KELİMELER : Doz-Alan çarpımı, giriş dozu, etkin doz, stereotaktik radyocerrahi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis EFFECTIVE DOSE CALCULATIONS IN INTERVETIONAL RADIOLOGICAL EXAMINATIONS AND STEREOTACTIC RADIOSURGERY PLANNING IN RADIOATION ONCOLOGY Yelda ELÇİM Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineering Physics Supervisor : Prof. Dr. Doğan BOR In this work, measurements of dose-area product (DAP) and entrance dose (ED) were carried out simultaneously in a sample of 106 adult patients who underwent different interventional examinations. Effective dose for each measurement technique were estimated using (he conversion factors that have been determined for specific X-ray views in a mathematical phantom. Exposure conditions used in clinical practice never match those theoretical models, and deviations from the assumed standart conditions causes uncertainties on effective dose results. This uncertainties are examined according to exposure parameters of system in the phantom studies. We noticed that variations on irradiation geometry may also cause further inconsistencies on ED and DAP readings. Higher effective dose values are found if the ED results are used in comparison to DAP readings. Comparition of DAP, fluoroscopy times and skin doses were made wife the published data. DAP measurement for the effective dose calculation andTLD for skin dose estimates found the most reliable methods for patient dosimetry. In radiation oncology, stereotactic radiosurgery planning is making by using CT and angiography 2002, 73 Pages KEY WORDS: Dose-area product, entrance dose, effective dose, stereotactic radiosurgery ii