Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen bazı ekmeklik buğday çeşit ve çeşit adayı hatların kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determining the quality characteristics of some bread wheats and advanced lines developed by Anatolian Agricultural Research Institute
- Tez No: 120218
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL ÇAKMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, Eskişehir Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen baza ekmeklik buğday çeşitlerinin ve hatlarının ekmeklik kalite özelliklerinin belirlenmesidir. Kuru koşullar için 15, sulu koşullar için 15 olmak üzere toplam 30 ekmeklik buğday değerlendirilmiştir. Suluda Bezostayal (iyi kaliteli), kuruda Gerek79 (orta kaliteli) çeşitleri standart olarak kullanılmıştır. Fiziksel kalite analizleri yapılan örnekler tavlanmış; Chopin CD 1 değirmeni öğütme için kullanılmıştır. Elde edilen un örneklerinde kimyasal ve özellikler incelenmiştir. Örneklerin yüksek molekül ağırlıklı glütenin alt birimleri SDS - PAGE elektroforezi ile belirlenmiştir. Ayrıca tava ekmek pişirme denemesi de yapılmıştır. Kalite özellikleri arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Kuruda 01bvd23, 01bvdl2, 01bvdl8, 01bvdl9 hatları; suluda ise Bezostayal, Sultan95 ve Alpu2001 çeşitleri ile, Es99-s2-14, Es98-sl9, Olsbvdll ve 01sbvd9 batlarının ekmeklik kalitesi iyi olarak bulunmuştur. Anahtar sözcükler : Buğdayda kalite, ıslah, buğday çeşidi, öğütme, buğday unu, yüksek molekül ağırlıklı gluteninler, farinograf, tava ekmek,
Özet (Çeviri)
The aim of this study is, to determine the bread quality characteristics of some bread wheats and advanced lines developed by Anatolian Agricultural Research Institute. 30 bread wheats varieties and lines, 15 for dryland conditions and 15 for irrigated conditions have been evaluated. Bezostayal (good quality) in irrigated and Gerek79 (medium quality) in dryland conditions are used as standart varieties. After determining physical quality charecteristics, the varieties and lines have been tempered and Chopin CD 1 laboratory mill has been used for milling. Chemical and technological properties of milled wheat flour samples have been examined. High moieculer weight glütenin subunits of samples with SDS-PAGE electrophoresis have been determined. Also, pan bread have beeen made. The relationships between the quality properties have been evaluated. 01bvd23, 01bvdl2, 01bvdl8, 01bvdl9 lines in dryland conditions and Bezostayal, Suhan95 ve Alpu2001 varieties and Es99-s2-14, Es98- sl9, Olsbvdll ve 01sbvd9 lines in irrigated conditions had good bread making quality characteristics. Keywords : Quality in wheat, breeding, wheat variety, milling, wheat flour, high moieculer weight glutenins, farinograph, pan bread,