Menemen ve Eskişehir'de ıslah edilen bazı ?vulgare? buğdayların teknolojik niteliklerinin tahmininde kimi metodların kullanılabilirliği
Usability of some methods in estimation of some ?vulgare? wheats? technologic properties developed in Menemen and Eskişehir
  1. Tez No: 256809
  2. Yazar: İBRAHİM MUHSİN ERKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Ziraat, Food Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, Eskişehir Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen bazı ekmeklik buğday çeşitlerinin ve hatlarının kalite özelliklerinin belirlenmesi ve farklı metotlardan elde edilen verilerle kalite özelliklerinin tahmin edilebilirliğinin araştırılmasıdır. Fiziksel kalite analizleri yapılan örnekler tavlanmış; Chopin CD 1 değirmeni öğütme için kullanılmıştır. Elde edilen un örneklerinde kimyasal, teknolojik ve reolojik özellikler incelenmiştir. Örneklerde PSI, SDS sedimentasyon, alkali su tutma kapasitesi ve solvent tutma kapasitesi analizleri yapılmıştır. Kalite özellikleri arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir.BVD-B 20, BVD-B 15 ve BVD-B 5 hatları ile Bayraktar, Kaşifbey, Soyer ve Sultan çeşitlerinin ekmeklik kaliteleri iyi olarak bulunmuştur. LASTK testi ile protein içeriği ve kalitesi arasında ve SODSTK testi ile farinograf su kaldırması arasında önemli ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is, to determine the bread quality characteristics of some bread wheats and advanced lines developed by Anatolian Agricultural Research Institute and Aegean Agricultural Research Institute and to research predictability of quality characteristics with data which obtained from different methods. After determining physical quality characteristics, the varieties and lines have been tempered and Chopin CD 1 laboratory mill has been used for milling. Chemical, technological and rheological properties of milled wheat flour samples have been examined. PSI, SDS sedimentation, alkali water retention capacity and solvent retention capacity analyses have been applied in samples. Relationships between quality properties have been considered.BVD-B 20, BVD-B 15 and BVD-B 5 lines and Bayraktar, Kaşifbey, Soyer and Sultan varieties had good bread making quality characteristics. Important relationships have been found between LASRC and protein content and quality also between SODSRC and farinograph absorption.