Moğol marmot'unun kürk özellikleri üzerine araştırmalar
Research on fur characteristics of Mongolian marmot
  1. Tez No: 120298
  2. Yazar: URJINBADAM GOMBOSUREN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜRBÜZ GÜLÜMSER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, Leather and Fur Technology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deri Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET MOĞOL MARMOT'UNUN KÜRK ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR GOMBOSUREN, Urjinbadam Yüksek Lisans Tezi, Deri Teknolojisi Bölümü Tez Yöneticisi: Prof.Dr.Gürbüz GÜLÜMSER Ekim 2002, 52 sayfa Bu çalışmada, Moğolistan' da ekonomik açıdan önemli bir gelir kaynağı olan Moğol Marmotu'nun kürk özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Öncelikle Moğol Marmotu ham derilerinin yağ miktarı, nem, toplam kül ve deri maddesi gibi kimyasal özellikleri incelenmiş ve ham deri analiz sonuçlarına göre uygun bir reçete ile işlenmiştir. Mamul derilerin özelliklerinin belirlenmesi için deri örneklerine bazı fiziksel test ve kimyasal analizler uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Moğol Marmotunun derilerinin kürklük deri üretimine uygun olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT RESEARCHSON FUR CHARACTERISTICS OF MONGOLIAN MARMOT GOMBOSUREN, Urjinbadam MSc in department of Leather Technology Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Gürbüz GÜLÜMSER October 2002, 52 pages The aim of this study is to research on fur characteristics of Mongolian marmot, which is one of the important sources of Mongolian economy. At first, certain chemical analyses such as fat substances, moisture, total ash and protein substances are applied on raw skins and produced by the most reasonable receipt on the basis of these skin analyses. In order to determine leather characteristics some physical tests and chemical analyses were applied on finished leather samples. As a result of this study, it's confirmed that Mongolian marmot skin is suitable for fur leather.