Yüksek sıcaklık süperiletken YBa2Cu3O7-? ince film hazırlanması ve Josephson kavşağı elde edilmesi
Preparation of high temperature superconducting YBa2Cu3O7-? thin films and fabrication of Josephson junctions
- Tez No: 120323
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ABUKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
V ÖZET YÜKSEK SICAKLIK SÜPERİLETKEN YBa2Cu307-5 İNCE FİLM HAZIRLANMASI VE JOSEPHSON KAVŞAĞI ELDE EDİLMESİ AVCI, İLBEYI Yüksek Lisans Tezi, Fizik Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Doğan ABUKAY Eylül 2002, 90 sayfa Bu tezde, yüksek sıcaklık süperiletken YBa2Cu307-s ince filmlerin,“DC Inverted Cylindrical Magnetron Sputtering Technique”kullanılarak, tek kristal MgO (100), SrTi03 (100 ve LaA103 (100) substrate' leri üzerine büyütülmesi ve karakterizasyonu incelenmiştir. Ayrıca, mikroköprü ve Josephson kavşaklarının üretim aşamaları,“Laser kesimi yöntemiyle”film üzerinde desenleme yapılarak çalışılmıştır. Üretilen filmlerin kritik parametreleri dikkate alınarak, homojen ve kaliteli filmlerin yeniden üretilebilirliği sağlanmıştır. Filmler, direnç-sıcakhk, akım-gerilim, manyetik süseptibilite, XRD, SEM ve EDAX analizleri yapılarak karakterize edilmişlerdir. Kritik parametrelerden, Tc değerleri 88-92 K arasında, AT
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT PREPARATION OF HIGH TEMPERATURE SUPERCONDUCTING YBCO THIN FILMS AND FABRICATION OF JOSEPHSON JUNCTIONS AVCI, ÜJBEYI MSc. Thesis, Department of Physics Supervisor: Prof. Dr. Doğan ABUKAY September, 2002, 90 pages In this thesis, growth and characterization of YBa2Cu307-d thin films on single crystal MgO (100), SrTi03 (100 ve LaA103 (100) substrates by“DC Inverted Cylindrical Magnetron Sputtering Technique”have been investigated. Additionally, the fabrication processes of microbridges and Josephson Junctions were also studied with the patternization of films by“Laser Cutting Technique”. The re-producibility of the homogeneous and quality thin films was obtained with the consideration of their critical parameters. The film characteristics were investigated by resistance- temperature, magnetic susceptibility, current-voltage, XRD, SEM and ED AX analysis. Tc values were obtained between 88-92 K with AT