Bazı kopepod türlerinin kültürü ve balık larvalarının beslenmesinde kullanımı
Culture of some species of copepodes and their use in the feeding of fish larvae
- Tez No: 120398
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMET ÖZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
V ÖZET BAZI KOPEPOD TÜRLERİNİN KÜLTÜRÜ VE BALIK LARVALARININ BESLENMESİNDFKULLANIMI ÖZDEMİR, Gülnur P. Doktora Tezi, Su Ürünleri Yetiştiriciliği Anabilim Dalı Bilim Dalı Kodu: 504.01.01 Tez Danışmanı: Prof. Dr. İsmet ÖZEL Ekim 2002, 113 sayfa Akuakültürde yoğun olarak kullanılan canlı yemlerin başında Artemia gelmektedir. Ancak son yıllarda Artemia stoklarında yaşanan dalgalanmalar, Artemia fiyatlarını, dolayısıyla üreticileri olumsuz yönde etkilemiştir. Ayrıca Artemia, larvanın tüm ihtiyaçlarına cevap verecek besin değerine sahip değildir. Bu nedenlerden dolayı, araştırıcılar farklı canlı yem kaynaklan bulma yönünde çalışmalarım yoğunlaştırmışlardır. Bu amaçla üzerinde en fazla çalışma yapılan grup ise kopepodlardır. Kopepodlar, büyüklük, besin değeri, hareket ve gelişme açısından kültür balıkçılığı için uygun canlılardır..'(!' Bu çalışmada; bazı kopepod türlerinin yoğun kültür olanakları araştırılmış ve bu türler larva beslemede kullanılarak etkileri araştırılmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında çeşitli kopepod türleri üzerinde kültür çalışmaları yapılmış, bunlardan Tisbe longicornis'm yoğun kültürü gerçekleştirilebilmiştir. Bu yoğun kültür çalışmalarında 16 °C su sıcaklığıVI ve %o 38 tuzlulukta, Tisbe longicornis'in 9-12 günde ergin birey haline geldiği, bir dişinin, yumurta kesesi başına ortalama 54 yumurta ürettiği ve yumurta üretim sıklığının 2-3 gün olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise her biri ikişer tekrarlı üç gruptan oluşan üç farklı besleme denemesi gerçekleştirilmiştir. Denemelerde, canlı yem olarak rotifer ve Artemia'nm yanında kültürü yapılan Tisbe longicornis ve doğadan toplanan Acartia latisetosa kullanılmıştır. Birinci denemede, A grubu; rotifer + Artemia, B grubu; rotifer + kopepod + Artemia ve C grubu; rotifer + kopepod (Tisbe longicornis ve doğadan toplanan diğer kopepod türleri) ile 60 gün süre ile beslenmişlerdir. İkinci denemede, A grubu; rotifer + Artemia, B grubu; rotifer + kopepod + Artemia ve C grubu; yalnızca kopepod ( Tisbe longicornis) ile 45 gün süreyle beslenmişlerdir. Üçüncü denemede ise A grubu; rotifer + Artemia, B grubu yalnızca Artemia ve C grubu ise rotifer + kopepod ( Acartia latisetosa) ile 18 gün süre ile beslenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT CULTURE OF SOME SPECIES OF COPEPODS AND THEIR USE IN THE FEEDING OF FISH LARVAE ÖZDEMİR, Gtilnur P. Ph.D Thesis, Dept of Aquaculture Supervisor: Prof. Dr. İsmet ÖZEL October 2002, 113 pages Artemia is one of primary main live food sources currently used in the aquaculture industry; however, its supply has become a restrictive factor in recent years due to fluctuations in the world's commercial Artemia cyst production, seriously affecting farmers. Copopeds are already the species on which the most research conducted so far and they have been shown to be a reliable nutrious live food source. The aim of this study was to investigate the possibility of the mass culture of several species of copepods and test their efficiency on the larval rearing of European sea bass, Dicentrarchus labrax in terms of growth, nutritional value, survival, and formation of swim bladder. The study was comprised of two stages. At the first stage mass culture of the copepods was examined in laboratory, at 16 °C and 38 ppt salinity. Among copepods employed, culture experiment with Tisbe longicornis, whose reproduction and growth was then investigated, was only successful. It was observed that Tisbe longicornis reached to adultstage in 9 to 12 days and females produced an average of 54 eggs per egg suck, with an interval of 2 to 3 days. At second stage, 3 different experiments of feeding regime in 3 groups, performed in duplicate, were done. In the first experiment 3 diets: Rotifer + Artemia (Group A); rotifer + Artemia + Copepod (Group B); rotifer + Copepod (Group C) were fed to the larvae for 60 days. In the second experiment the culture conditions were similar to that of the first experiment, with the exception of the course of the experiment, which was 45 days and feeding regime in group C where the larvae fed with only Copepod In the third experiment, the larvae in group A were fed with rotifer + Artemia, group B fed with only Artemia and group C fed with rotifer + Copepod during 18 days.