Genetik algoritmaların yöneylem araştırmasındaki uygulamaları
Genetic algorithms applications in operational research
- Tez No: 120412
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KORUKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 415
Özet
V ÖZET GENETİK ALGORİTMALARIN YÖNEYLEM ARAŞTIRMASINDAKİ UYGULAMALARI İŞÇİ, Öznur Doktora Tezi, İstatistik Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Serdar KORUKOĞLU Ekim 2002, 393 sayfa Genetik algoritmalar son zamanlarda çeşitli alanlarda bir çeşit sezgisel yöntem olarak kullanılmaktadır. Genetik algoritmalar optimizasyon, sıralama-çizelgeleme, hat dengelemede geniş olarak kullanılır. Bazı kompleks optimizasyon problemlerini çözmek için genetik algoritmaları içeren olasılıklı algoritmalara ilgi artmaktadır. Bu çalışma, yöneylem araştırmasında genetik algoritmaların uygulanmasını göstermektedir. Yaşayan organizmalardaki genetik süreci, bilgisayar ortamına taşıyan genetik algoritmalar, araştırmacıların dikkatini çekmektedir. Çalışma ayrıca Steiner minimum ağaç probleminin genetik algoritma çözümü üzerinde de yoğunlaşmaktadır. Son olarak, mevcut çalışma tezde elde edilen sonuçlar esas alınarak genetik algoritmaların kullanımlarındaki etkinlikleri ve farklılıkları göstermektedir. Anahtar sözcükler : Genetik algoritma, optimizasyon, yöneylem araştırması, Steiner minimum ağaç problemi.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT GENETIC ALGORITHM APLICATIONS IN OPERATIONAL RESEARCH İŞÇİ, Öznur Phd in Statistic Departman Supervisor : Prof. Dr. Serdar KORUKO?LU October, 2002, 393 pages Genetic algorithms have been used recently in various areas as a kind of intuitive method. Genetic algorithms are widely used in optimization, sorting-scheduling, line balancing. The interest in probability algorithms which include genetic algorithms is increasing to solve some complex optimization problems. This study has shown application of genetic algorithms in operational research. Genetic algorithms, which has successfully transferred genetical proceess in living organisms to computer medium has come to the attention of researchers. The study has also concentrated on genetic algorithm solution of Steiner minumum tree problem. Finally, the present work has revealed efficiencies and differences in usage of genetic algorithm on the basis of the results obtained in the thesis. Keywords : Genetic Algorithms, optimization, operation research, Steiner minimum tree problem.