192Ir birakiterapi kaynaklarının dozimetrik karakteristiklerinin Monte Carlo yöntemiyle incelenmesi
Dosimetry of 192Ir brachytherapy sources using Monte Carlo method
- Tez No: 120427
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET N. KUMRU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Ill ÖZET 192Ir BİRAKİTERAPİ KAYNAKLARININ DOZİMETRİK KARAKTERİSTİKLERİNİN MONTE CARLO YÖNTEMİYLE İNCELENMESİ YEĞİN, Gültekin Doktora Tezi, Nükleer Bilimler Enstitüsü, Nükleer Bilimler A.B.D. Danışman : Doç.Dr. Mehmet N. KUMRU 28.03.2002, 154 sayfa Bu çalışmada, 192Ir kaynağının, birakiterapi uygulamalarında yaygın olarak kullanılmakta olan beş farklı modeli için, kaynak etrafındaki doz dağılımı EGSnrc Monte Carlo kodu kullanılarak hesaplandı, incelenen modeller, Best Industries ve Alpha Omega Services firmaları tarafından üretilen düşük doz hızlı çekirdek kaynaklar, Nucletron International firması tarafından üretilen microSelectron-HDR kaynağı, Varian Associates firması tarafından üretilen 1,0 ve 0,5 cm boyundaki yüksek doz hızlı kaynaklardır. AAPM TG-43 nolu raporda yer alan doz hesaplama formalizmi kullanılarak, her bir kaynak modeli için doz hızı sabiti, radyal doz fonksiyonu ve anizotropi fonksiyonu değerleri bulundu. DozIV hesaplamalarında, saçılan fotonların toplam doza katkısı da ayrıca hesaplandı. Kaynak etrafındaki doz değerlerine kapsül materyal ve kalınlığının etkisi de, 1 cm boyundaki VariSource-HDR kaynak koru göz önüne alınarak incelendi Kapsülün, doz hızı sabiti ve radyal doz fonksiyonu değerlerini fazlaca etkilemediği, buna karşın kaynak uzun eksenine yakın polar açı değerlerinde, anizotropi fonksiyonunu önemli ölçüde değiştirdiği belirlendi Anahtar Kelimeler : Yüksek doz hızı, düşük doz hızı, 192Ir, birakiterapi Monte Carlo, EGSnrc.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DOSIMETRY OF mIr BRACHYTHERAPY SOURCES USING MONTE CARLO METHOD YE?İN, Gültekin Thesis of Ph. D., Department of Nuclear Sciences (Physics) Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Mehmet N. KUMRU 28.03.2002, 154 pages In this work, EGSnrc Monte Carlo code has been used to perform dosimetric calculations for five different widely used I92Ir brachytherapy sources. These sources are the seed sources manufactured by Best Industries, Inc., and by Alpha-Omega Services, Inc., the VariSource (Manufactured by Varian Associates, Inc.) and the microSelectron source (Manufactured by Nucletron International). Radial dose function, dose rate contant and anisotropy function, utilized in the AAPM TG-43 dose estimation formalism, have been calculated for all sources. The fractional scatter dose around these sources has also been determined by Monte Carlo simulation. Dependence of dose rate on encapsulation thickness and materials was analyzed. Calculations have showed that, forVI different types of encapsulations, dose rate constant and radial dose function values do not change significantly. On the other hand, anisotropy function is greatly influenced by the encapsulation for the polar angels which close to the long axis. Keywords : High dose rate, low dose rate, 192Ir, brachytherapy, Monte Carlo, EGSnrc.