Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği sulama sisteminin rehabilitasyon olanaklarının araştırılması
Investigation the rehabilitation of irrigation system of Research and Application Farm of Adnan Menderes University Factory of Agriculture
  1. Tez No: 120444
  2. Yazar: İNCİ ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜREYYA BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
öz Bu çalışma ile Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği sulama sisteminin rehabilitasyonu olanaklarının araştırılması konusu kapsamında çiftlik arazilerinin iklim-bitki-toprak özellikleri dikkate alınarak hazırlanan alternatif sulama sistemleri arasından, çiftlik arazilerinin optimum düzeyde sulanabilmesi için koşullara en uygun sulama sisteminin seçilmesi ve uygun su dağıtım yönteminin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla çiftlik ara/n. -n;v" sulanması için iki ayrı sulama şebekesi (açık kanallı ve Yüksek basınçlı sulama sistemi) üzerinde yine iki ayrı su dağıtım planlaması (devamlı akış ve rotasyon yöntemi) yapılmış ve toplam dört alternatifti sulama projesi geliştirilmiştir. Su dağıtım şebekesinde kanallar ya da boru hatlarının ileteceği su miktarını(sistem kapasitesi) belirlemek için proje alanındaki su ihtiyacının en fazla olduğu aydaki sulama modülü kullanılmıştır. Projede kullanılan sulama modülü değerleri; açık kanallı sulama sistemlerinde en yüksek bitki su tüketiminin gerçekleştiği Temmuz ve Ağustos aylan için 2.08 l/s/ha iken basınçlı boru sistemleri için 2. 12 l/s/ha olarak elde edilmiştir. Açık kanallı sulama sistemi arazinin parselasyon durumuna göre üç adet sekonder ve bu sekonderlere bağlı 21 adet tersiyerle sulama yapacak şekilde projelendirilmiştir. Tarla içi su dağıtım sistemlerinden olan yüksek basınçlı sulama sisteminde ise tüm sulama alanı toplam dokuz adet vana yardımıyla sulanabilmektedir. Açık kanallı sulama sistemlerinin işletilmesinde devamlı akış yönteminde sistem kapasitesi 292.88 l/s, rotasyon yönteminde ise 15 gün sulama aralığı dikkate alınarak 925.39 l/s olarak bulunmuş ve tüm sulama sistemi elemanları bu kapasite değerlerine göre boyutlandırılmıştır. Uygulanan rotasyon yönteminde; bir gün süreyle yaklaşık eşit alanları sulayacak şekilde beş rotasyon grubu oluşturulmuştur.-11- Yüksek basınçlı sulama sistemlerinin işletilmesinde açık kanallarda olduğu gibi devamlı akış ve rotasyon yöntemleri planlanmış, sistem ve boru hatlarının kapasiteleri bu yöntemlerde elde edilen değerlere göre bulunmuştur Yüksek basınçlı sulama sisteminde devamlı akış yöntemine göre sistem kapasitesi 298.52 l/s, aynı sulama sisteminin rotasyon yöntemine göre işletilmesi durumunda ise sistem kapasitesi 1506.68 !/s olarak bulunmuştur. Uygulanan rotasyon yönteminde, bir gün süreyle yaklaşık eşit alanları sulayacak şekilde üç rotasyon grubu oluşturulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Sulama, sulama sistemi, sulama projesi, su dağıtım yöntemi, rehabilitasyon.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research the rehabilitation of irrigation system of Research and Amplication Farm of Adnan Menderes University Faculty of Agriculture was investigated involved with the climate-crop-soil properties of project area, and also it was aimed to determine the most appropriate irrigation system and wafer distribution method for, the irrigation one. For this p-'r;“^-- i:*r-\ni -.; ;ner divrihutlo-”planning (continuous How and rotation methods; \v;:-s mao.e above two d'dicıem irrigation schemes (open channel an high presine ırrigaüon. system? and totaU\- tour different irrigation project was developed. The highest irrigation module of the year was used to determine the system capacity to be carried with the pipes or channels in water distribution schemes Irrigation module datas that used in the projects is 2.08 1/s/ha for open channel system and 2. 12 1/s/ha for pressurized system. Open channel irrigation system was planned with three seconders and 2! manifolds connected to those. In pressurized irrigation system whole irrigation area is irrigated by 9 valves. In the management of open channel irrigation system, system capacity is 292.88 1/s in continuous flow method and 925.39 1/s in rotation method; so system elements were planned according to these values. Five rotation groups were planned to irrigate the involved area in 24 hours equally.-IV- The management of high pressure irrigation system is similar to open channel irrigation system, continuous flow and rotation methods were planned and capacity of pipe lines were determined In continuous flow method, system capacity is 298.52 1/s and in rotation method it is 1506.68 f/s. In the method applied, three rotation groups were planned and each groups is irrigating the area in 24 hours equally. KEY WORDS: Irrigation, irrigation system, irnpunor; projecr method, rehabilitation