Klasik edebiyatta sevgilide göz, kirpik ve kaş üzerine benzetmeler
Sweet-heart and eye, the eyelash, the eyebrow in divan literature
- Tez No: 120462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
193 ÖZET“Klasik Edebiyat'ta Sevgilide Göz, Kirpik ve Kaş”başlıklı bu çalışmada, adı geçen güzellik unsurlarına yönelik sıfatlar, elli Divan taranarak belirlenmiştir. Elde edilen beyitler renk, şekil ve fonksiyonellik açısından gruplandırılmıştır. Buna göre gözü nergis, kaşı hilâl ve kirpiği de tir en fazla nitelendirmiştir. Adı geçen güzellik unsurlarından, şairler tarafından en fazla kullanılanı gözdür. Bunu gamze, kaş ve kirpik takip eder. Bu durum gözün ana unsur, diğerlerinin de yardımcı unsur olduklarına delil teşkil etmektedir. Çalışmada göz, kirpik ve kaşa yönelik benzetme unsurları toplu olarak ortaya konmuş bu unsurların yüzyıllara göre değişim süreci de“tablolar”kısmında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
194 SUMMARY In our study, SWEET-HEART and THE EYE, THE EYELASH, THE EYEBROW in DIVAN LITERATURE, the features carrying beauty elements have been gathered by going over fifty Divans. The couplets obtained by this way have been categorized into colour, form and function. It's been found out that, very often, the eye is represented by narcissus, the eyebrow by the crescent and the eyelash by tîr. Of the beauty elements mentioned above, the eye has been the most commonly used by poets. Then come the glance, the eyebrow and the eyelash in sequence. This proves the eye to be the main element whereas the others have subsidiary importance. In this study, the descriptive elements related to the eye, the eyelash and the eyebrow have been mentioned as a whole, and the alteration period by centuries has been shown in the“Charts”section. r1& * v^*