Yeni bir iletişimsel cemaat yaratma projesi olarak CHP milliyetçiliği
Nationalism of RPP in the single party period, as a project of creating a communicational community
- Tez No: 120479
- Danışmanlar: PROF.DR. M. NACİ BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
169 ÖZET Tez, Tek Parti Dönemi milliyetçiliğine yeni bir iletişimse cemaat yaratma biçimiyle bakmaktadır. Yaratılan yeni milli devletin öne çıkardığı iletişim noktalarının neler olduğu iletişim araçlarının diline de bakılarak verilmiştir. Bunu yaparken milliyetçiliğin geçmiş aidiyet biçimlerinin yerine kendine uygun milli devlete bağlı yurttaşlar yetiştirme yönü gösterilmiştir. Tez giriş ve sonuç kısımları hariç dört ana bölümden oluşmaktadır. Konunun amaç, kapsam ve önemi girişte verilmiştir. Milliyetçiliğin ne olduğu sorusunun yanıtı ve tarihsel gelişimi birinci bölümde verilmiştir. İkinci kısım geleneksel Osmanlı toplumundaki aidiyetin merkezi ve Osmanlı Devletinde milliyetçi akımların ortaya çıkışı üzerinedir. Üçüncü kısım da milliyetçiliğin iletişimsel yönü ve neden bir iletişim cemaatı olarak adlandırıldığı açıklanmaktadır. Bu kısımda milliyetçiliğin milli devleti oluştururken merkeze koyduğu iletişim dili ve iletişim araçlarının etkisi verilmiştir. Tezin dördüncü bölümü ise Türkiye'de milli devleti oluşturan kurucu milliyetçiliğe yani, Tek parti dönemi CHP milliyetçiliğine ayrılmıştır. CHP milliyetçiliğinin getirdiği yeni iletişim noktaları ve bu süreçte iletişim araçlarının durumu dördüncü kısımda verilmiştir.Sonuç kısmında ise elde edilen veriler ışığında genel bir değerlendirme yapılmıştır. Genel olarak çalışma ile milliyetçiliğin iletişimsel yönüne vurgu yapılarak, bu yönünün dünyadaki gelişimi; Türkiye'de kurucu milliyetçiliğe yansıması yönünden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
170 ABSTRACT This thesis discusses the Single Party Period (1923-1946) under Republican Public Party, regarding its way of creating a new communicational community. The communicational points highlighted by newly created national state during this period are given here by looking at the language of means of communication. While doing this, it is underscored that nationalism is an ideology aiming at replacing past manners of belonging with creating citizenship loyal to state. The thesis consists of four main parts, except for the Introduction which gives objective, scope and significance of the subject, and the Conclusion which includes a general evaluation in the light of obtained data. In the First Chapter, the question of“what is nationalism”is answered and historical development of the nationalism is examined. The Second Chapter focuses on the center of belonging in traditional Ottoman society and emergence of nationalist trends in the Ottoman State. In the Third Chapter, it is tried to explain the communicational side of nationalism and to make clear why it is called as a communicational community. This chapter also points out effects of means of communication and language of communication which nationalism put into its center. As for the Fourth Chapter, it is devoted to the founding nationalism, that is RPP nationalism on which the national state has been built. Furthermore, this chapter displays new communicational points brought along RPP nationalism as well as state and position of means of communication in that process. In general this work emphasizes on the communicational side of nationalism, considering development of this side in the world and its effects on the founding nationalism in Turkey. *****