Türkiye'de televizyon reklamlarının denetimi ve örnek uygulamalar
- Tez No: 120480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PEYAMİ ÇELİKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Reklamcılık, Radio and Television, Advertising
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
166 ÖZET Bir ürün veya hizmetin, satılmasını, satın alınmasını veya kiralanmasını sağlamaya, bir davayı veya fikri yaymaya veya reklamın istediği başka etkileri oluşturmaya yönelik, bir bedel karşılığı veya benzeri bir düşünceyle reklamcıya iletim zamanında tahsis edilen kamuya yönelik duyurular reklam olarak tanımlanır. Reklamlar, tüketicinin veya reklamcının hedeflediği kitlelerin reklam yapılan konuda doğru bir seçim yapabilmesini sağlayacak bilgileri içermek zorundadır. Reklamın, tüketiciye ve topluma karşı sorumluluğu çerçevesinde yasal, ahlaki, dürüst ve doğru olması gerekmektedir. Günümüzde reklamı, en etkin bir biçimde geniş kitlelere ulaştıran iletişim araçları arasında televizyon başı çekmektedir. Bu nedenle televizyon reklamlarının denetlenmesi yanlış yönlendirmelerin engellenmesi için bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye'de televizyon reklamları üzerinde yapılan denetim, televizyon yayınlarının bütünü çerçevesinde ele alınması nedeniyle toplumun haber alma özgürlüğünü kısıtlayacak bir sonuca ulaşarak ekran karartmayla sonuçlanmaktadır.“Türkiye'de Televizyon Reklamlarının Denetimi ve örnek Uygulamalar”adlı bu çalışmada, televizyonların yayınladıkları reklamlarda uymak zorunda olduğu ilkelerle, reklamların denetim mekanizmalarının önemi anlatılmıştır. Türkiye ve çeşitli ülkelerdeki uygulamalar karşılaştırılmış, eksiklikler vurgulanarak, reklamda özdenetimin önemi üzerinde durulmuş ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
167 SUMMARY Announcements directed to public which are made in order to provide sale or rental of a product of a service ; which are intended to disperse an idea or a case, or to product other affects desired by the advertisement itself; and whic are allocated to an advertiser in return of a sum or something similar are desciribed as an 'advertisement'. The advertisements should inculude informations which would provide the consumers or the masses aimed by the advertiser to make proper selection of the advertised subject. The advertisement has to be legal, moral, honest and true, because of its responsibility against the consumer and the society. Today, TV is the leading communication media which reaches the advertisement effectively to the brood masses. For this reason, inspection of TV adds is an obligation to prevent missleadings of advertisements in Turkey. The inspection on TV adds results in screen darkening which is a restriction of the rights to be informed. İn this study, which is named as“Türkiye'de Televizyon Reklamlarının Denetimi ve Örnek Uygulamalar”(The inspection of TV Adds in Turkey and Model Applications), the principles Which TV's have to fallow in the adds they broadcast and the importance of inspection mechanisms of adds are described.