Türkiye'de televizyon reklamlarının denetimi
Control of television advertising in Turkey
  1. Tez No: 277069
  2. Yazar: ÖZGE DENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Televizyonun geniş kitlelere seslenmesi, diğer kitle iletişim araçlarından farklı teknolojik özelliklere sahip olması, izleyici üzerindeki etkisi ve yaratıcı görsel öğeler yer verebilmesi nedeniyle, televizyon yayınlarında yer alan reklamların izleyici üzerindeki etkisi daha fazladır. Televizyon reklamlarının izleyici üzerindeki etkisi, olumlu olduğu kadar olumsuz da olabilir. Yanlış, aldatıcı ve bilinçaltı reklamlarla ekonomi olumsuz etkilenebilir ve tüketicinin reklama olan inancı sarsılabilir. Tüketicini korunması, haksız rekabetin önlenmesi ve toplumun ahlaki değerlerinin incitilmesini önlemek ise reklamların denetlenmesi ile mümkün alacaktır. Dünya ülkelerinde ve Türkiye'de bu denetimin ne şekilde yapıldığını ortaya koymak ve yapılması gereken denetim ile ilgili öneriler getirmek çalışmanın amacını oluşturmaktadır.Çalışmada, Türkiye'deki televizyon reklamlarının denetiminde uygulanan yöntemler ele alınmıştır. Bunun için ABD, İngiltere ve Fransa'nın reklam denetiminde uyguladıkları yöntemler yer yer analiz edilerek, Türkiye ile karşılaştırmaya gidilmiştir. Bu ülkelerin seçilme sebeplerinin başında; demokratik birer ülke olmaları, kitle iletişim alanındaki çalışmalarda genel olarak bu ülkelerin baz alınması, bu ülkelerin Türkiye `ye örnek teşkil eden yayın standartları ve denetim ölçütlerine sahip bulunmaları gelmektedir. Çalışma sadece televizyon reklamlarının denetimini konu almıştır.Türkiye'de Televizyon Reklamlarının Denetimi adlı bu çalışmada, reklam denetim mekanizmaları değerlendirilmiş ve asıl gereken denetimin reklamcının özdenetimi olduğu, özdenetimin yetersiz kaldığı durumlarda da hukuki denetimin gerekliliği toplumsal sorumluluk kuramı ışığında ortaya konmuştur. Ayrıca, Türkiye için uygulanması muhtemel bir denetim modeli oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Appeal to a wide audience of television, on the other mass communication tools have different technological characteristics, the impact on the audience and creative visual elements can give no reasons, broadcast television ads in the audience the impact is greater. Impact on viewers of television advertising, may also be positive as negative. False, deceptive and subliminal advertising may be negatively affected the economy and the consumer's faith in the ad to be shaken. Your consumer protection, unfair competition prevention and moral values of society to prevent incitilme will be possible with the inspection of the ad. World countries and Turkey, as it controls what is done and needs to be done to put forth proposals to bring about control study constitutes.In the study, the methodology applied in the control of television advertising in Turkey are covered. For this, the United States, Britain and France under the supervision of the application's ad places by analyzing their methods, Turkey has been going to compare. These countries are selected because at the beginning of the democratic countries to be one, in the field of mass communication studies in general, based in these countries, these countries to Turkey exemplary broadcast standard and control measures have come to find. Study subjects received only control of television advertising.Control of Television Advertising in Turkey named in this study, ad control mechanisms have been evaluated, and indeed that of the control of advertisers that self control, self control?s insufficient judicial supervision in cases where the requirements of the social responsibility theory has been put forward in the light. In addition, the possible implementation of a control model for Turkey has been attempting to create.