Er Koşoy Destanı transkripsiyonlu metin, aktarma, gramatikal dizin
The Ballad Er Kosoy the text with transcript and translation and the grammatical index
  1. Tez No: 120482
  2. Yazar: HÜMEYRA NUR TEKALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİYE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 686
Özet
Tez; giriş, transkripsiyonlu metin, aktarma ve dizin bölümlerinden meydana gelmektedir. Giriş Bölümü' nde Kırgız Türkleri ve Kırgız Türkçesi hakkında bilgi verilmiştir. Er Koşoy Destanı üzerinde durularak destanın özeti de verilmiştir. Metin Bölümü' nde destanın Kiril harflerinden Latin harflerine transkripsiyonlanmış şekli ve metnin Türkiye Türkçesine aktarılmış şekli bulunmaktadır. Dizin Bölümü'nde destanın bütün kelimelerini içine alan dizin hazırlanmıştır. Sonuç Bölümü'nde, çalışma sonucunda varılan neticeler değerlendirilmiştir. Çalışma sırasında yararlanılan kaynaklar kaynakça bölümünde belirtilmiştir. Çalışmanın özeti, özet bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis is consisting of the introuction the text with transcript and the grammatical index sections. In the introduction section information about Kirghiz Turks and Kirghiz turkish langauge has been prented, the Ballad Er Koşoy has been dealt. In the grammatical index section the grammatical index of the text is submitted. The worfs are shown with the index-number they eppear. In the result section the consequences received have been evaluated. The sources used from in this thesis have been shown in the referances section. The summary of this study has given in the summary section.