Memlük Devletinde askeri teşkilat
Military organization in the Mamluk State
  1. Tez No: 120506
  2. Yazar: ALTAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAZIM KOPRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 430
Özet
328 ÖZET Tezimizde, "Memlûk Devletinde Askerî Teşkilât'ı incelemeye çalıştık. Tez önsöz, giriş, kaynaklar, beş bölüm, sonuç, kaynakça, ekler ve özetten oluşmaktadır. Tezin giriş kısmında konuya mukaddime olmak üzere; Memlûkler Devleti ile genel malumat verilerek, konuyla ilgili bazı meselelere temas edilmiştir. Kaynaklar kısmında ise tezde kullanılan, konunun birinci elden kaynaklarının tanıtımı yapılmıştır. Birinci bölümde; Memlûk sisteminin tanımı ve tarihi gelişimi izah edilmiştir. Ayrıca bu bölümde Askerî Iktâ Sistemi'nin ortaya çıkışı, tarihi gelişimi ve Memlûk Devletinde askerî ıktâ konusu ele alınmıştır. İkinci Bölümde; Memlûk Devleti ordusunda istihdam edilen memlûklerin esir pazarlarından alınışları, Mısır'a getirilişleri, burada eğitilmeleri, bu eğitimlerinde sonra Memlûk ordusuna katılmaları mevzuları incelenmiştir. Üçüncü Bölümde; Memlûk ordusunun merkezdeki muharip sınıfı; bu sınıf içindeki el-Memâlik es-Sultâniyye, Karânisa, Seyfiyye, Memlûk emirlerine bağlı el-Memâlik el-Ümerâ, Askerî ıktâ nizamına bağlı Ecnâd el- Halka, Evlâd en-Nâs gibi gruplar izaha çalışılmıştır. Dördüncü Bölümde; Memlûk askerî teşkilâtında ordu yönetimi, bu işle ilgili görevliler, bu görevlilerin görevlerinin sona ermesi, Memlûk ordusunun sefer nizamı; Sefer hazırlıkları, öncü birlikler, sefer harekâtı, harp tertibi, ordugâh, askerî musiki, memlûk ordusunun sefrleri, asker sayısı, muhabere gibi hususlar ele alınmıştır.329 Beşinci Bölümde; Memlûk Devleti'nde askerlerin ödemeleri, Memlûk ordusunda bulunan silahlar, Memlûk askerlerinin' giyisileri, Memlûk ordusunda kullanılan hayvanlar, ordunun bayrak ve armaları tetkike çalışılmıştır. Sonuçta; Memlûk Devletinde Askerî Teşkilâtı inceleyen bu tezde incelenen kaynakların ışığında ortaya konulan durum tesbit edilmiştir. Buradaki ifadeler bir beşeri bilim çalışması sınırlılıkları ve metodolojisi içinde yargılayıcı değil açıklayıcı olarak verilmeye çalışılmıştır. f
Özet (Çeviri)
330 ABSTRACT In our thesis we have tried to i nvestigate (examine) Military institution of Mamluk State. The thesis is composed of preface, introduction, references, five chapters, result, bibliography and abstract. In introduction part of thesis general information about Mamluk state was given and some issues about subject were mentioned to be familiar with the topic. In the references part, primary sources of the subject which were used in the thesis were presented (introduced) The definition of the mamluk military system and its progression with time were explained in the first chapter. In addition, foundation (appearance) and development of Military Iqta System and the Military Iqta System in Mamluk state were also mentioned in this chapter. In the second part, bringing of mamluks (which were employed in Mamluk state army) from slave bazaar to the Egypt their education in Egypt and after this education their participitation to memluk army is investigated In the third chapter warrior rank of Mamluk army in the centre, al- mamalik al-umera group dependent on al-mamalik as-sultâniyya, karânisa, as-sayfiyya, mamlûk amirs and acnâd al-halka, avlâd an-nâs groups dependent on Military Iqta regularity (order) were attempted to explain. The administration of army in military organization of Mamluks, employees related with this work, (responsible for this job), accomplishment* (completion) of mission of these employees, military expedition arrangement (regularity) of Mamluk army (soldiers), and preparations for military331 expedition, pioneers, maneuvers, war (battle) arrangement, military camp, military music, military expedition of Mamluk army, number of soldiers, war (battle) were dealt in the fourth chapter. In the fifth section, payments of soldiers in Mamluk State, weapons of Mamluk army, clothing of soldiers, animals used in Mamluk army, flags and riggings are investigated. As a result(consequence), in this thesis attempts to study Military institution of Mamluk State in the light of sources. Informations had try to be given explanatory not judgements with the limitaion of methodology and science.