Sosyal yapı ve değişmede kültürel aktarımın önemi: Iğdır ili örneği
The importance of cultural transfer in social structure and change: the case of Iğdır province
- Tez No: 926646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERFİN VARIŞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Arka plan: Sosyal yapı ve değişmede kültürel aktarım, bu aktarımın sonraki kuşaklar için doğru ve yeterli bir şekilde yapılması büyük önem taşımaktadır. Amaç: Bu çalışma, sosyal değişme perspektifinden somut olmayan kültürel miras olan Nevruz Bayramı'nın aktarım sürecinin Bourdieu'nün ürettiği kavramlar ile incelenmesini amaçlamaktadır. Bu kapsamda Iğdır'da yaşayan Azerbaycan Türklerine odaklanılmış, Iğdır'daki sosyal değişmeye yaklaşımları ve bu değişmenin geleneksel Nevruz kutlamaları üzerine etkileri araştırılmıştır. Yöntemler: Bu tanımlayıcı, kesitsel çalışma Ekim-Aralık 2024 tarih aralığında Iğdır'da yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini Iğdır'da doğup büyüyen ve orada yaşayan 388 kişi -Nicel analiz için- ve yine Iğdır'da doğup orada büyüyen 24 kişi –Altılı, dört odak grup için- oluşturmuştur. Öncelikle Kültürel Miras Farkındalık Ölçeği ve araştırmacı tarafından eklenen sorularla oluşturulan anket kullanılmıştır. Sonrasında elde edilen bulgular doğrultusunda ve literatür desteğiyle oluşturulan nitel sorular oluşturulmuştur. Sonuçlar: Katılımcıların % 80,9'ü Iğdır'da sosyal yapının değiştiğini ve %25'i bu değişimin iyi yönde olduğunu belirtmektedir. Katılımcılar ekonomik koşulların (%90,7) ve eğitim düzeyinin (%89,2) sosyal yapıyı değiştirdiği ifadesine yüksek oranlarda katılmışlardır (sırasıyla %90,7, %89,2). Nevruz Bayramında geçmişten günümüze ritüellerin değiştiği (%74,2) ve Nevruz Bayramının nesilden nesle aktarılmasında sorunlar olduğu (%75) ifadelerine yüksek oranlarda katılım gösterilmiştir. Katılımcıların kültürel miras farkındalığının cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve meslek gruplarına göre farklılaştığı belirlenmiştir. Odak grup görüşmelerinden elde edilen verilerde, kültürel mirasın sonraki kuşaklara aktarımı göstererek, anlatarak ve yaparak gerçekleştiği kodu öne çıkmıştır. Kültürel aktarım sürecini kentleşme, toplu konutlar, uygulamayı yapan kişilerin azlığı ve yaşam koşullarının değişmesi gibi başlıkların olumsuz yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Background: Cultural transmission in social structure and change, and the correct and adequate implementation of this transmission for future generations are of great importance. Aim: This study aims to examine the transmission process of the Nevruz Festival, which is an intangible cultural heritage, from the perspective of social change, using the concepts produced by Bourdieu. In this context, the focus was on Azerbaijani Turks living in Iğdır, and their approaches to social change in Iğdır and the effects of this change on traditional Nowruz celebrations were investigated. Methods: This descriptive, cross-sectional study was conducted in Iğdır between October-December, 2024. The sample of the study consisted of 388 people born and raised in Iğdır - for quantitative analysis - and 24 people born and raised in Iğdır - for four focus groups of six. First, the Cultural Heritage Awareness Scale and a survey created with questions added by the researcher were used. Then, qualitative questions were created in line with the findings obtained and with the support of the literature. Results: 80.9% of the participants stated that the social structure in Iğdır has changed and 25% of them stated that this change is positive. The participants agreed with the statement that economic conditions (90.7%) and education level (89.2%) changed the social structure at high rates (90.7%, 89.2%, respectively). The statements that the rituals of Nevruz holiday have changed from past to present (74.2%) and that there are problems in the transfer of Nevruz holiday from generation to generation (75%) were agreed with high rates. It was determined that the participants' cultural heritage awareness differed according to gender, age, education level and occupational groups. In the data obtained from the focus group interviews, the code that cultural heritage is transferred to the next generations by showing, telling and doing has come to the fore. It has been observed that the cultural transfer process is negatively affected by topics such as urbanization, mass housing, the scarcity of people who implement it and the change of living conditions.