Dış borçların yeniden yapılandırılması
- Tez No: 120523
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERONAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
ÖZET Dış borçların yeniden yapılandırılması kavramı, dış borç krizi kavramı ile çok yakın bir ilişki içindedir. Çoğu zaman,“dış borç yeniden yapılandırılması gereği”ile“dış borç krizi olasılığı”aynı anlamda kullanılmaktadır. Bu çalışmadaki temel çıkış noktası“Kalkınma politikaları sonucunda istenilen gelir düzeyine ulaşamayan, ya da başka bir ifadeyle, gelir artış hızları, birikmiş borç stoklarını eritmeye yetmeyen ülkeler, dış borç yükümlülüklerini nasıl yerine getirebileceklerdir?”sorusudur. Dış borç yapılandırmasındaki etkin çözümü,“taraflardan birinin durumunu, bir diğeri aleyhine bir durum meydana getirmeden iyileştirmenin mümkün olmadığı noktada”sağlanmış kabul edebiliriz. Yapılandırma olmadığında, borç geri ödemesindeki bir aksamanın maliyetini ise, birileri yüklenecektir; ya taraflardan bazıları, belki de tümü. Bir dış borç sorununun gelişmekte olan bir ülke için çözüldüğünün en önemli işareti, sözkonusu ülkenin, uluslararası piyasalara“diğer borçlanıcılar”la aynı koşullarda girebilmesidir. Bu koşullar, en başta vade ve faiz olarak kendisini göstermektedir. Borçlanıcı ülke, yeni borç edinmelerinde, (piyasada oluşmuş vade ve faiz yapısı ile sözleşme koşullarına göre)“ek”bir maliyet yüklenmiyorsa, ülkenin yeniden yapılandırma gereği sona ermiş kabul edilebilecek ve süreç tamamlanacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The“sovereign debt restructuring”concept is very likely in relation with the“external debt crisis”. Generally,“the requirement to a sovereign debt restructuration”and“the probability of a debt crisis”are used in same senses. The main starting point of this thesis is this question:“How will the countries, which couldn't reach ”the required income level“ or in other words, can't success to ”reduce the accumulated debt reserves“, after the development policies, can reduce their debt burden? In the lack of restructuring, the default burden of debt repayments will be on one side or both as well. So the optimal solution in debt restructuring can be accepted as a success, when ”one side can't be well, when the other isn't in a worst condition“. The main sign for a developing country's debt problem solved is; ”accessibility to international markets with the same conditions as the others". These conditions are mainly the fixed terms and interest rates. If the borrower country isn't confronting with additional costs, when compared with the average terms and rates of the market, the need for debt restructuring can be called as needless and the process will end.