Otel işletmelerinde standart maliyetler ve uygulamaları
The Standart cost systems used in hotel companies
  1. Tez No: 120543
  2. Yazar: ÖZNUR UZUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERTUĞRUL ÇETİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
146 ÖZET Otel işletmelerinin sunduğu hizmetin, emek yoğun olması, stoklanamaması, soyut olması, eş zamanlı (üretildiği anda tüketilmesi) olması, standart maliyet sisteminin otellerde uygulanabilmesinin mümkün olduğunu ortaya koymaktadır. Bu kadar çok özelliği bir arada bulunduran hizmetin farklı olması, bu sistemin uygulanabilmesi için cazip bir ortamın oluşmasını sağlamaktadır. Standart maliyet sisteminin otel işletmelerinde uygulanabilmesi için, öncelikle girdilerin ve hizmet çeşitliliğinin belirlenmesi gerekmekte, akabinde gider gruplarının belirlenmesi gelmektedir. Bundan sonraki aşamada ise, standartların tespit edilmesi ve tespit edilen bu standartların fiili standartlar ile karşılaştırılması gelmektedir. Standartların tespiti ise, ancak bilimsel çalışmalar sonucunda yapılabilmektedir. Standart maliyetler ile fiili maliyetlerin karşılaştırılmasından sonra işlem sırası sapma analizlerine gelmektedir. Otel işletmelerinde meydana gelen sapmaların, çok değişik nedenleri olmakla birlikte, bu nedenler, otel işletmeleri tarafından, kendilerine özgü yapıları da göz önüne alınarak, uzun araştırmalar sonucunda ortaya konmaktadır. Yukarıda bahsedilen açıklamaları kanıtlamak için, bu tez çalışması yapılmıştır. Tez çalışmasında yer alan bölümler ise aşağıdaki gibidir: Birinci bölümde, maliyet konusu ile ilgili temel kavramlar açıklanmıştır. Bunlar; maliyet, gider, harcama, giderlerin sınıflandırılması ve maliyet sistemleridir. İkinci bölümde, otel işletmelerinde yiyecek-içecek departmanları ve bu departmanlarda maliyet sistemlerinin değerlendirilmesi konulan ele alınmaktadır.147 Üçüncü bölümde, otel işletmelerinin yiyecek-içecek departmanında standart maliyet sisteminin nasıl uygulanacağı ve daha sonra ortaya çıkacak olan sapmaların tespit edilmesi konuları yer almaktadır. Dördüncü ve son bölümde ise, üçüncü bölümde teorik olarak anlatılan otel işletmesinde standart maliyet sisteminin uygulanması ve sapma analizleri, Montana Oteli Restaurantından alınan verilerle pratiğe dökülmüştür.
Özet (Çeviri)
148 ABSTRACT The fact that the service that the hotel enterprises present is labor- intense, abstract, synchronous (that is to be consumed immediately when produced) and that it cannot be stocked indicates that it is possible to use the standard cost system in the hotels. A service which covers all of these features is special and it facilitates an environment to apply this system. In order to use standard cost systems in the hotel enterprises, first of all the inputs and the variety of the services, and then the expenditures should be determined. In the following step, the standards should be determined and these determined standarts should be compared with the actual standards. And the determination of the standards can only be made by scientific studies. After the comparison of standard costs and actual costs the other procedure is the shifting (deviation) analysis. The shifts take place in the hotel enterprises have varying reasons, and these reasons are put forward by the hotel enterprises after detailed researches by taking their peculiar structures into account. This thesis study is written in order to prove the above mentioned definitions. The sections of the thesis are as follows: In the first section the basic concepts of cost issue is defined. These are; cost, expenditures, expenses, the categorization of expenditures and cost systems. In the second section, the food and beverage departments in the hotels and the evaluation of cost systems in these departments are discussed.149 In the third section, the ways to implement the standard cost system in the food and beverage departments of the hotel enterprises and the determination of the later shifts take place. In the fourth and last paragraph, the implementation of the standard cost systems in the hotels, which has been explained theoretically in the third section and shifting analysis, are transferred into practice with the datas gathered from the restaurant of Hotel Montana. iKu*uu>.*«s?£SS*£Ea