Karacaoğlan'ın şiirlerinde kadın ve kadın süslemeleri
- Tez No: 120549
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. AHSEN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 475
Özet
464 ÖZET Karacaoğlan, 17.yüzyılda yaşamış, şiirleriyle Çukurova Türkmen konar- göçerlerinin sesi olmuş; lirik halk şiirinin ve sözlü şiir geleneğinin en büyük şairlerinden biridir. Şiirlerinin birkaç tanesi hariç, neredeyse tamamı aşk ve tabiat üzerindedir. Bu nedenle aşk ve tabiat şairi de denmektedir. Bu şiirlerinde kadın ve kadın güzelliği üzerinde çok durmuştur. Aşiretiyle veya tek başına diyar diyar gezmiş; gittiği her yerde de mutlaka ya bir geline ya da bir kıza âşık olmuştur, aşkını anlattığı şiirlerinde sevdiği güzellerin, güzellik unsurları ve süslemelerinden de çokça bahsetmiştir. Karacaoğlan'ın kadın ve kadın güzelliği konusunda üzerinde en çok durduğu güzellik unsurları; saç, kaş, göz, kirpik, yanak, dudak, diş, gamze, gerdan, ben, boy vb. fizikî özellikler; kılık-kıyafet ve bunların aksesuarları; makyaj ve süsler (sürme, kına) ile çeşitli takı ve ziynet eşyalarıdır. Karacaoğlan'ın sevdiği güzeller, fazla süslü değildir, ancak alımlı, tabiî güzelliğiyle dikkat çekmektedir. Sevgililerin kendi güzelliği şairi kendinden geçirmeye yetmektedir, süslenmelerine gerek bile yoktur. Karacaoğlan yukarıda sıraladığımız güzellik unsurlarını, sevgilide nasıl gördüyse öylece, olduğu gibi şiirlerinde işlemiştir. Abartıya, sanatlı söyleyişe fazla girmemiş; içinden geldiği gibi söylemiştir. Deyişlerinde bu nedenle zaman zaman tekrarlar ve benzerlikler ortaya çıkmaktadır. Bazı şiirlerinde de müstehcenlik hissi veren serbest deyişler vardır, ancak bu müstehcenlik değil tabiîliktir Karacaoğlan, samimi, ^çık sözlü ve rahat biridir. Bu nedenle güzelleri açık gördüyse açık; kapalı gördüyse kapalı anlatmıştır. Karacaoğlan hece ölçüsünü ve özellikle ll'i, 8'li hece kalıplarını kullanmıştır. Koşma, varsağı, semai, destan ve türkü türlerinde şiirleri vardır, özellikle koşma türünü çok kullanmıştır. Şiirlerinde halk dilini, sade Türkçe'yi kullanmıştır. Yabancı sözcük hemen- hemen yok gibidir. Arapça ve Farsça sözcükleri, tamlamaları da aşiretin kullandığı şekliyle değiştirerek kullanmıştır, yani Türkçeleştirerek kullanmıştır.465 Üslubu oldukça canlı, sürükleyici akıcı ve etkilidir. Coşkulu bir söyleyişe sahiptir. Ölçü ve söyleyiş hataları yok denecek kadar azdır. Yaşadığı gibi şiir söylemiştir. Sonuç olarak, kadın ve kadın süslemeleri, güzelliği, Karacaoğlan'ın çok üzerinde durduğu ve oldukça başarılı olduğu bir konudur. Çalışmamızda bunu örnekleriyle ortaya koymaya çalıştık. Karacaoğlan, halkımızın gözündeki müstesna yeri fazlasıyla hak eden bir şairdir.
Özet (Çeviri)
466 ABSTRACT Karacaoğlan, who lived in the 1 7lh century, is one of the greatest poets of the lyrical folk poetry and the verbal poetry tradition, for being the voice of the Çukurova Turkmen people of nomadic structure with his poems. Except for a couple of poems, almost all of them are founded upon love and nature themes. Thus, he is also called as the love and nature poet. He mainly described women and their beauty in such poems. With his tribe, or alone, he traveled tfirough many regions; whenever he had been, he would normally fall in love with a bride or a young girl. He mentioned a lot in his poems he expresses his love the beauty elements and the ornaments of the women be loved. The main beauty elements of the women and their beauty Karacaoğlan mostly describes are physical features such as hair, eyebrows, eyes, eyelashes, cheeks, lips, teeth, dimples, neck, moles, tallness, etc; clothes and the accessories; make-up and ornaments (kohl and henna dye) together with the jewelry they wear. The beauties Karacaoğlan loves are not exaggeratedly dressed up or do not wear high make-ups. However they draw attention on their attractive and natural beauty. The self-beauty of the loved ones is enough to lose his mind; they even do not need to wear these things. Karacaoğlan used the above listed beauty elements in his poems solely as he sees on the beloved. He hardly used an exaggerated, artistic style; he expressed everything however it comes from the bottom of his heart. Therefore, there are sometimes repetitions and similarities among his poems. There are poems in which a sense of obscenity arises. Yet this is not obscenity but naturalism. Karacaoğlan is a sincere, frank and a calm person. Thus, if he saw the beauties naked, he described them naked, if under veil, then under veil. Karacaoğlan mainly used the syllabic meter and especially the 11 and 8 syllabic meters. He has poems of the ballad (koşma), ballad of Varsaq Turks (varsağı), solemn folk tune (semai), epic and folk song (türkü) types. He particularly used the ballad (koşma) type.467 He expresses his ideas and feelings in his poems with the public language, a pure and simple Turkish language. Almost no foreign word can be met. He changed the Arabic and Persian words and compounds as the way his tribe used, in other words, he made them sound Turkish. His style is very lively, fascinating, fluent and effective. He has a lyrical way of expressing feelings. There can be almost no meter and style mistakes found. He composed his poems the way he lived. As a result, women and their ornaments and beauties/ are matters Karacaoğlan mainly and very successfully dealt with in his poems. We tried to put this forward with samples in our study. Karacaoğlan is a poet who ultimately deserves the exceptional place our people attributed to him in their hearts.