Han Duvarları ve çağrışım alanları
Han Duvarları and it's calls areas
- Tez No: 120561
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK TURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Şiir, duygularımızı hiçbir şeyle anlatamadığımız zaman başvurabile ceğimiz tek kaynaktır. Onun için, ne kadar kısa olursa olsun, anlamı uzun ve derindir. Bütün duyguların birleştiği, içinde nice cevherler gizli olan tek noktadır. Bu nokta çözülürken büyür, mekânı kaplar, bütün nesneleri bir nokta gibi içine alır. Şiir tahlili, esasta bu noktayı parçalamak ve ahtapot kollarıyla evreni yakalamaktır. Şiirde bir kelime bile, çeşitli çağrışımlara yol açarak bizi çeşitli düşünce ufuklarına sevk eder. Bir metini tahlil etmek için, uzunluğu, kısalığı değil, niteliği önemlidir. Dostoyevski,“ Suç ve Ceza ”adlı heyecan dolu romanını bir gazete kupüründen hareketle yazmıştır. 8 Han Duvarları“ şiiri, gerek konu, gerekse sanat yönü itibariyle bir memleket edebiyatı vücuda getirmiştir. Maraşlı Şeyhoğlu, tarihi efsânelerimizi adeta ezgileştirmiş, bize Leylâ ile Mecnun'u, Kerem ile Aslı'yı. Ferhat ile Şirin'i geri getirmiştir. Çağrışımı, felsefenin derinliklerinde yeni boyutlarıyla arayıp bulmak mümkündür. Çağrışımlarla her yere gidilebilir. Şiirde çağrışım ise, kelimeyi kendinden çok öteye taşır. Çağrışımda fikir, kelimenin çorap söküğüdür. ”Han Duvarları ° şiirinin yazıldığı 1921 dönemlerinde, Anadolu'nun bilinmezliğini içinde buruk bir ney gibi çalan Faruk Nafiz Çamlıbel, bir İstanbul çocuğudur. Şairin özüne indiği kalıp, ona Anadolu destanını yazdırmıştır. Şiirde üç ana başlık göze çarpan 1. Yollar 2. Hanlar ve hanlardaki yolcular 3. Şairin kendisi Aydınların Anadolu'ya bakış açısını değiştiren Faruk Nafız'in şiirlerinin çoğu musikiye yaklaştığı için bestelenmiştir. Ahenk unsurları, armoniyi kolaylıkla yakalar. Şairin çoğu şiirleri, Han Duvarları'nın etrafında dönen bir ada gibidir. Onun hissiyatının odak noktası“ Sanat ”şiirindedir. Bu şiir tek başına bir kültürdür. Denilebilir ki, Anadolu'nun romanını Reşat Nuri Güntekin, şiirini de Faruk Nafiz Çamlıbel yazmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Poetry, one and only source and only way, when we can't explain our feelings with anything. Thats way, how much ever short and longer, it's meaning is deepdown and long. It is only a point brings all the feelings together and keeps in many secret precious things. This point will grow when it's unravel and will surround the all and will take the things in, like a point. Poetry analys is break up in to pieces that point and catch up to universe with octopus arms, in the realty. In the poetry, even one word will call mint and open is ways and will take us a different thinkings horizons. For analiys a parragraph quality is important, whethe it's short or long is not important. Dostoyevski did get inspration from the newspaper's piece to write his exciting nobel name callet gult and punishment.“ Han Duvarları ”poetry did bring togetger his country literatür, with it's subjects and way of arts. Maraşh Şeyhoğlu, did bring us back again Leyla with Mecnun, Kerem with Aslı, Ferhat with Şirin and he made tham melody of the histarical legendry. It is possible the find out calls from the deep philosoph with it's new dimension, it can calls to every where. The poetry will take the word itself further. The idea of the calls is be comes words analyses. When“ Han Duvarları ”poetry has written in 1921 Faruk Nafiz Çamlıbel was a child of Istanbul. He was the one hwo plays Anatolia's mystec like acrid flute. Poet's deepdown did mde him wright Anatolian legendery. In poetry you can see three central theme. 1. Roads 2. Caravansary and it's visitors 3. Poet himself Faruk Nafiz one hwo was changing the smetrical looks of theliberals his poetry was ableing make a music to compose harmony will catch up with accord easly. Poem is poet's are hwo turns around the caravansary walls like a land. His feelings of the central point.His poem is“ Sanat ”that is in his poetry. This poetry is a culter, by itself. There you can say Reşat Nuri Güntekin hwo has written nobel of the Anatolia. Faruk Nafiz Çamlıbel also has written poetry of the Anatolia.