Kooperatif bankacılığı - Dünyadaki uygulaması ve Türkiye'de uygulanabilirliği
Co-operative banking - Practice's in the world and practicibility at the Turkey
  1. Tez No: 120577
  2. Yazar: İLHAN KÜÇÜKKAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. KAMİL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
177 ÖZET Kooperatifler, insanların kendi başlarına yapamadıkları işleri yapmak üzere bir araya gelerek kurdukları bir sistemdir. Bu sebeple de kooperatifler kuruluşlarında finansman imkanlarından etkin bir şekilde yararlanamamaktadırlar. Yapılan çalışmalarda Türkiye'de kurulmuş olan kooperatiflerin sıkıntılarının en başında finansman sorunu geldiği tespit edilmiştir. Gelişmiş ülkelerde bu sorun kooperatif bankaları kurularak çözülmüştür. Kooperatif bankacılığı, kooperatif ve üst örgütlerine kredi veren bir kuruluştur. Aynı zamanda kooperatif bankacılığı; kooperatif üst örgütleri tarafından kurulup işletilen, onlar tarafından sahip olunan bankacılık sistemidir. Kooperatif bankacılık sisteminin özelliği, sadece kooperatiflere kredi vermesi değil, bankanın yönetim ve finansmanına kooperatif ve üst örgütlerinin egemen olmasıdır. Kooperatif bankacılığının temelleri 19.yüzyılın ortalarında Almanya ve İngiltere'de hemen hemen aynı zamanlarda atılmıştır. Dünyadaki uygulamalarından hareketle kooperatif bankacılığı sistemi genelde iki model altında incelenebilir. Bunlardan ilki, belirli bir noktaya kadar tamamen kooperatiflerin hakim olduğu bankacılık şubeleri ve üstlerinde bir merkez kooperatif bankasının bulunduğu, Alman modeli diye de adlandırabileceğimiz modeldir. Diğer yapı ise kooperatiflerin ortağı olduğu anonim şirket şeklinde kurulan ve şube ağı ile hizmet sunan, İngiliz modelinde olduğu gibi bankacılık hizmeti veren İngiliz Kooperatif Bankacılığı olarak adlandırabileceğimiz modeldir. Türkiye'de kooperatiflerin finansman problemlerini gidermek için yapılacak önerilerden birisi de kooperatif bankası kurulmasıdır. Tezde178 Türkiye'de bir kooperatifler bankası kurulması gerekliliğinden hareketle model önerileri yapılmıştır. Bu modelleri ise aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür. 1. Temel değişikleri gerektirmeyen Kooperatif Bankası Modeli, 2. Alman ve İngiliz modellerinden birisi baz alınarak kurulacak Kooperatif Bankası Modeli, 3. Yeni bir model kapsamında kurulacak Kooperatif Bankası uygulaması. Bu üç modelin ortak noktaları ise; bankanın tüm kooperatiflere hizmet götürmesi ve bankanın sermayesinin tamamının tüm kooperatiflerin mali güçleri oranındaki taahhütleriyle oluşturulmasıdır.
Özet (Çeviri)
179 ABSTRACT Cooperatives are a system that human can't do himselves and for do things together. Therefore, cooperatives aren' t efficiently utulize financial possibility in their settings. In working, eminent problems that cooperative 's set ups in Turkey are establised financial problems. That problems have been solved by setting cooperative banks in developed countries. Cooperative banking is an organization which gives loans to cooperatives and their top organization. In same time, cooperative banking is an banking system who set ups by cooperatives and/or their top organizations. Properties of cooperative bankings system, is not only gives loans to cooperatives but also provide financing and managing of bank by has a top organizations. Fundementals of cooperative banking system are determined in middle of 19. century at Germany and United Kingdom (England) in same time. Cooperative banking system have inspected by under two models in the world practicies. One of all, is called German Model. In that model, cooperatives are own the banking branches until determined point. Central Cooperative Bank is at the top of the model. The other model is called English Model. In that model, copperative banking system set up by a joint- stock company which stuff cooperatives. One of the suggest is set up a cooperative banking for to eliminate the financial problems of cooperatives in Turkey. In this thesis, suggested a models which have to set up obligation cooperative banking in Turkey. These models are listing below;180 1. Cooperative banking model which is not responsible for based changes, 2. Cooperative banking model which is modified by German or English Models, 3. A new model of cooperative banking, All of these three models common points are to serves all cooperatives and bank capital consist of cooperatives financial force..w*w' tic.