Derecelendirme (rating) kuruluşlarının çalışma ve uygulama esasları ile bankacılık sektöründe test edilmesi
Working and application principles of rating acencies and testing on banking sector
- Tez No: 120589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KAMİL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
132 ÖZET Derecelendirme şirketleri ilk olarak 1900 lü yılların başında Amerika Birleşik Devletlerin de kurulmuştur. İlk kurulan şirket Moody's olup bugün hala en büyük derecelendirme kuruluşu olarak kabul edilmektedir. İlk derecelendirmesini 1909 yılında 250 demiryolu şirketin finansal kalitesini ölçerek yapmıştır. Derecelendirme şirketlerinin görevleri, ihraççı şirketlerin kredi değerliliğini ortaya koymaktır. Her şirket kredi değerliliğinin kalitesi ölçüsünde not alır. Böylelikle, piyasalardaki birçok yatırımcı, derecelendirme kuruluşlarının notları ile bilgilenmekte ve yatırım kararlarını bu notlar doğrultusunda almaktadır. Ayrıca, verilen notlar piyasaya sunulan finansal ürünün fiyatını belirleyici bir faktör olmaktadır. Rating notları piyasaya harfler veya rakamlar yardımıyla bildirilir. Bu harflerin veya rakamların anlamları kuruluşlar tarafından kamuoyuna açıklanır. Derecelendirme notlarının belirlenmesinde her şirketin yöntemi farklıdır. Ancak, temelde izledikleri yol aynıdır. Bütün derecelendirme şirketleri notlarını belirlerken nitel ve nicel değişkenlerden yararlanmaktadır. Fakat, analizlerinde bu değişkenlerin ağırlıkları zaman ve sektörlerin yapısal özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla, derecelendirmede standart bir formül kullanmak imkansızdır.133 Finans literatüründe derecelendirme kuruluşlarının verecekleri notları tahmin etmeye yönelik bir çok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalarda genellikle ekonometrik modeller kullanılmış olup değişkenler mali oranlardan oluşmaktadır. Sonuçlar, uluslararası derecelendirme kuruluşlarının verdikleri notlara çok yakın çıkmıştır. Bu çalışmada ekonometrik modellerden faktör analizi kullanılmış olup, Türk Bankacılık Sektörü derecelendirmeye çalışılmıştır. Derecelendirme sonucunda Bankacılık Denetleme Üst Kurulu tarafından mevduat sigorta fonuna devredilmiş olan bankalar yapılan başarı sıralamasında en alt sıralarda yer almışlardır. Aynı zamanda kamu bankaları da yapılan çalışma sonucunda pek fazla başarılı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
134 SUMMARY Rating Agencies had been founded in USA early in the last century. The first founded company Moody's is generally accepted at the world the biggest and one of the well-known company. Moody's first experience was to evaluate financial qualities and rankings at the 250 railway companies in 1909. Determination of issuer company credibility is mainly duties of the Rating Agencies. While the people and firms are making investment decisions, they commonly use these companies ratings for compare the firm with other firms and industry averages. Also these information effect the firms financial instruments prices at the market. Investors know all meanings of ratings and details that published by the Rating Agencies. These ratings generally announce by some combination of letters and numbers. Each rating company uses specific definitions, methods and technics for own evaluations. Most of the time these companies make adjustments their methodology depend on sectors and changes at the country economies. Consequently, there is no standard formula in rating and rating agencies. Beside the Rating Agencies operations, there are a lot of empirical studies had done in finance literature by mainly using different statistical models; results of the empirical studies were observed almost as same as the Rating Agencies grades. In this study one of the econometric model factor analysis had applied to total 43 Turkish public and private commercial banks. Finally we confirmed135 by the found results of the study; 8 of the private banks that transferred the saving deposit insurance fund and under control to Banking Regulation and Supervision agency, replaced at the bottom of the“1999 Banking Ranking Schedule”(TABLO 3-5 (B)). Also three of the public banks which they are Zirrat Bankası, Halk Bankası and Emlak Bankası replaced at the just over these 8 private banks.