Kadın girişimciliği
- Tez No: 52681
- Danışmanlar: PROF.DR. TAMER ARPACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Kadın Girişimciliği konulu bu çalışmada öncelikle kadının tarihte toplum içindeki yeri incelenmiş, kadın haklarının tarihsel gelişimi üzerinde durulmuştur. Kadınların eğitim, çalışma, seçme ve seçilme gibi en doğal haklan elde etmelerinin dünyada oldukça yeni olduğu, bu nedenle de kadınların hala çalışma hayatında eşit işe eşit ücret alamamak, etkin konumlara yükselememek gibi sorunlarla karşı karşıya oldukları ortaya konmuştur. Bütün bu olumsuzlukların gelişmiş sanayi toplumlarında kadınları kendi kendinin patronu olmaya ittiği vurgulanmış ve Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İngiltere gibi gelişmiş sanayi toplumlarında kadınların girişimci olarak 1970'lerden bu yana gösterdikleri gelişme çizgisi aktarılmıştır. Ayrıca girişimcilik üzerinde durulmuş, tanımı, özellikleri, ekonomideki önemi, tarihsel gelişimi verildikten sonra Türkiye'deki kadın girişimcilerin durum ve sorunları incelenmiştir. Gelişmiş sanayi toplumlarında olduğu gibi 1980 sonrası dönemde ülkemizde de kadın girişimci sayışırım hızla arttığı gözlemlenmiştir. Kadın girişimcilerimizin eş izni dışında yasal bir engelle karşı karşıya olmadığı görülmüştür. En önemli sorunları ise iş kurma ve geliştirme aşamalarında sermaye temini, tecrübesizlik, işi yürütmekte bilgisizlik, yalnızlık ve kendini kabul ettirmektir. Girişimci kadınların bu soranlarının çözümü için onları resmi işlemler, kredi sağlama yolları, piyasa koşulları hakkında bilgilendirecek yasal destek ve rehberlik sağlayacak kuruluşların oluşturulması gerekmektedir. Ayrıca belli faaliyet alanlarıyla sınırlandırılmayan iş kurma ve geliştirme kredileri ile kadın girişimcilere yardımcı olunması istihdam sonralarının çok ciddi boyutlarda yaşandığı ülkemizde çok olumlu sonuçlar verecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research related to woman entrepreneurship principally place of women in the society and the historical development of women's rights have been also taken into consideration. It has also been claimed that since women have only recently gained the basic rights like education, work, vote and to be elected, they face some problems such as to be enable to rise to responsible positions and not getting the same salary for the same job in business as men get. It has been emphasized that all those negative points have forced women to have their own businesses in the developed countries and the developing trend of women since 1970s as an entrepreneurs in the developed industrial societies such as the USA, Canada and Britain has been reflected. Moreover definition, characteristics, importance in economy and historical development of entrepreneurship have been examined and men the problems and position of woman entrepreneurs in Turkey have been discussed. It has been marked that the number of woman entrepreneurs in Turkey has rapidly increased since 1980' s just as in developed industrial societies. Woman entrepreneurs encounter no legal hindrance except having the permission of their husbands to work. Their major problems are obtaining capital during the procedures of organizing and developing their business, being unexperienced, lacking knowledge in running their business, being on their own and proving themselves. In order to solve those problems it is necessary to form organizations, which will provide legal support and guidance mat will inform them about official procedures, ways of getting credits and market conditions. Assisting woman entrepreneurs through credits which are not limited with certain areas for organizing and developing the work will create very positive results especially in Turkey which has serious employment problems.