Bilişim sistemlerinin denetimi
Information systems audit
- Tez No: 120603
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDAKUL ÇALDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
104 ÖZET Bilgisayar teknolojisi hızla gelişmekte ve bu teknolojinin getirmiş olduğu imkanlardan yararlanmak için hemen her alandaki işletme ve organizasyonda bilgisayar kullanımı giderek artmaktadır. Kurumların manuel sistemi bırakıp kayıt, işlem ve çıktılarını bilgisayar ortamında düzenlemeleri, bunların denetimini de etkilemektedir. Bilgisayar kullanımı, bu teknolojinin kendine özgü risklerini de beraberinde getirmektedir. Manuel sistemden farklı olan bu yeni sistemde üretilen çıktıların doğruluğunun kontrol edilmesi gereği öncelikle bilişim sisteminin denetlenmesini zorunlu kılmaktadır. Bilişim sistemleri denetiminin amacı, bilişim sisteminin ve onun işlem ve uygulamalarının güvenlik ve güvenirliğini koruması gereken iç kontrolleri incelemek ve değerlendirmektir. Bu çalışma, bilişim sistemlerinin denetimi konusunu açıklamak için üç bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde, genel olarak denetim, denetimin amacı ve kapsamı, genel kabul görmüş denetim standartları, denetim türleri ve denetim süreci açıklanmaktadır. İkinci bölümde, bilişim sistemine ilişkin kavramlar açıklanmıştır. Bu bölümde, ; bilgi çağı, bilgi teknolojisi, bilgisayar, bilgi sistemleri ve bilişim sisteminin unsurları donanım, yazılım, network sistemi ve insan faktörü çerçevesinde açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise bilişim sistemlerinin denetimi konusuna odaklan ılmıştır. Bu bölümde, bilişim sistemlerinin gelişimi, bilgisayarın denetime etkisi, bilişim sistemleri denetiminin amacı ve denetim yaklaşımı, bilişim sistemleri denetçilerinin görevleri, bilişim sistemleri denetiminin105 planlanması, bilişim ortamında karşılaşılan riskler, sistem kontrollerinin değerlendirilmesi, bilgisayar destekli denetim tekniklerinin kullanılması, bilişim sistemlerinin performans denetiminin yapılması, geliştirilmekte olan bilişim sitemlerinin denetimi, bilişim sistemleri denetiminin raporlanması ve bilişim sistemleri denetim prosedürü açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
96 ABSTRACT In our world of today every sector prefers to establish itself as being a service organisation instead of the classical triple separation of economy as being manufacturing, trading ad service sectors as a result of the fact that the sale of products such as refrigerators, cars and computers also carries service-based messages in addition to banks, restaurants and tourism agencies which are traditionally classified in the service sector. An important and close correlation can be observed between the development stage of economy with the face of the service sector. It is a reality that service sector cannot fully meet the traditional marketing cannot fully coordinate with the service organisations due to innumerous characteristics of products. As a result, when marketing of a service is the subject factors of physical environmental conditions, time management and participants should be considered in addition to the traditional marketing realities. When marketing of services is in question to accept the marketing administration as being a demand and capacity administration carries vital importance. The first of the two most important reasons of the abore fact is that the service demands hare changeable structure and the second is that services cannot be stocked while stocking is a typical speciality when other services are considered. Changes in productions changes in the time and place of its presentation, effecting its requirement by changing its price addition to balancing its requirement by using communication and reservation systems when forming the requirements for a products carries utmost importance. The mixture of the abore formulas can be used which may be an effective way of service marketing. Another way which service organisations can follow for a more effective realisation of requirement and output is the profitable application of97 the capacity of the product in lines with the requirements. In order to reach the abore goal using part-time personnel, luring and/or sharing additional installations, equipment and services are some of the examples to be followed. When private courses are investigated it is observed that they succeed to survive by simply organising their capacities in lines with the requests as well as realising hourly payments to the teachers giving lessons in their private courses. However, it is also a fact that the private courses. Which were investigated were not able to show the same success in their performance output which therefore brings their feasibility to its minimal limits. tMsSSKKSSO'