Toplam kalite yönetimi ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nde uygulanabilirliği (Emniyet Genel Müdürlüğü merkez teşkilatında bir alan araştırması)
Total quality management and its applicable to General Directorate of Security (A field study in General Directorate of Security)
  1. Tez No: 120626
  2. Yazar: EROL KESKİNKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN AYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
236 ÖZET Ekonomik ve sosyal alanda meydana gelen baş döndürücü gelişmelerin yaşandığı dünyamızda; örgütlenme, hizmet üretme yöntem ve teknikleri ve örgütsel amaçların sorgulanması, değişimin doğasına uygun olarak yeniden yapılanma ve sürekli gelişme zorunluluk haline gelmiştir. Uzun geçmişi ve birikimleri ile bir zamanlar özel sektör örgütlerine model olan kamu sektörü örgütleri, büyüklüğü, karmaşıklığı, yavaşlığı, pahalılığı, kalitesiz ve hantal yapıları nedeniyle günümüzde özel sektörde geliştirilen yöntem ve yaklaşımları takip etme durumunda kalmıştır. Temelleri Amerika'da atılmış ve en iyi şekilde Japonya'da uygulanmış olan TKY; önceleri imalat sanayiinde uygulanmış, daha sonra hizmet örgütleri ve kamu hizmeti veren örgütlerde yaşama geçirilmiştir. TKY, çarpıcı değişimlerin ve iletişim dünyasında yaşanan önemli reformların yaşandığı günümüz için en uygun yönetim felsefesi olarak kabul edilmektedir. TKY, bireylerin katılımcılığını zorunlu kılan bir yönetim felsefesini kabul eder ve sadece ticari oluşumlar için değil, tüm organizasyonlar için geçerli bir kavramdır. İç ve dış müşteri denilen paydaşların tatmini TKY'nin temel ilkesidir. Bu bağlamda tüm organizasyonların misyon ve vizyonunu müşteri odaki ı lık ilkesine uygun olarak şekillendirmesi gerekir. Bir hizmet sektörü olan kamu yönetiminin de müşterileri vardır. Bu müşteriler içeride çalışanlar, dışarıda hizmet bekleyenlerdir. Hizmet bekleyen halkın mutluluğu da, ancak onları müşteri olarak gören ve en iyi hizmeti sunmaya çalışan bir yönetim anlayışının varlığı ile sağlanabilir. Kamu yönetiminde TKY'nin uygulanabilirliği uzun zamandan beri tartışılmaktadır. Batılı ülkelerde TKY'nin kamu ve özel sektör alanındaki başarılı uygulamalarını görmekle birlikte, ülkemizde de önce özel sektörde uygulandığını, son zamanlarda da kamu yönetimi alanında tartışıldığını görmekteyiz. TKY'nin ortaya çıkışı, gelişimi ve eleştirileri üzerinde açıklamalar yapıldıktan sonra; kamu alanı olan Emniyet Genel Müdürlüğü'nde uygulanabilirliği bir anket çalışması yapılarak incelenmiştir. Araştırma sonucu ortaya çıkan olumsuzluklar giderildiğinde, TKY'nin Emniyet Genel Müdürlüğü'nde uygulanmasının mümkün olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
237 ABSTRACT In such a world where there has been fascinating developments in economic and social life, organizations and techniques of creating service, the questioning of organizational methods, re-structure in accordance of with variation and permanent development have become an obligation. Public Sector Organizations, which were once a model for private sector organizations, because of its experience and long past has now to follow the methods and approaches developed in private sectors due to their complexity, slowness, high costs and clumsy pattern. TQM was founded in the USA and it has been best applied in The Japan. At first it was applied in the manufacturing industry, later it has been put in to practice in service and public service organizations. TQM is known as the most suitable management style of the present time of rapid changes and significant reforms in communication information. TQM is a management still that forces individuals to become more participative and its not only for commercial entities; it is an overall concept valid for all types of organizations. In TQM customers are very important and every organizations have to set its target mission and vision to become customer-focused. Is is possible to say that public managements also has customers and it has to be customer-focused. The customers are employers and citizens in public management. Citizens who want to be glad about the service, can be made happy by creating a system which is a customer-focused idea. The possibility of application of TQM in public management has been discussed for a long time. In addition to successful application of TQM in Western countries, we can see it applied first in the private sectors and being discussed in public management nowadays. Heaving given explanations on the emergence, development and critics of TQM in orders we have examined with a questionnaire the possibility of its applications in General Directorate of Security is a public sector of it is observed that it is possible to apply TQM General Directorate of Security providing the deficiencies found an a result investigations are eliminated. llQuftUU» ~J®£&^