Emniyet teşkilatında ergonomik şartlardaki olumsuzlukların stres oluşumuna etkisi ve Ankara Çevik Kuvvet örneği
  1. Tez No: 120627
  2. Yazar: SELAMİ SAZİL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AZİZE TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
138 ÖZET Emniyet Teşkilatı kurulduğu günden bugüne her türlü ortamda çalışmak durumunda kalmıştır. Saatler hatta günler boyu süren toplumsal olaylardan, rutin olarak sürdürülen günlük trafik denetimlerine kadar sorumluluk sahasına giren bütün konularda görev almaları, Emniyet Teşkilatı çalışma şartlarının incelenmesini gerekli kılmıştır. Bu nedenle böyle bir çalışma yüksek lisans tez konusu olarak seçilmiştir. Bu çalışma dört bölüm halinde gerçekleştirilmiştir. Birinci bölümde; mevzuat ve uygulamalar doğrultusunda genel olarak devlet memurluğu ve Emniyet Teşkilatı çalışma sistemleri incelenmiştir. Emniyet Teşkilatı çalışma düzeni diğer devlet memurlarının çalışma düzeniyle karşılaştırıldığında oldukça yetersiz olduğu görülmüştür. İkinci bölümde; temel amacı insan faktörünün verimliliği, sistem içinde entegrasyonu ve iş yaşamının insancıllaştırılması olan ergonomi biliminin genel çerçevesi ve amaçları ortaya konulmuştur. Ayrıca, ağır çalışma şartları altında görev yapmakta olan Emniyet Teşkilatında çalışma şartlarının ergonomik olmadığı, bu nedenle teşkilat görevlerinde aksamalar ortaya çıktığı, personel arasında huzursuzluk meydana geldiği, bunun da verimin düşmesine ve stres oluşmasına neden olduğu açıklanmıştır. Bunun yanında Emniyette genel olarak meslek güçlükleri ve çözüm yolları belirtilmiş, Emniyetteki çalışma şartlarının ergonomik açıdan incelenmesi ve bu veriler ışığında yeniden düzenleme yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Üçüncü bölümde; ergonomik şartlardaki olumsuzlukların neden olduğu stres kavramı, önemi, belirtileri ve stresle başa çıkmanın yolları ile çalışma şartlarının neden olduğu diğer olumsuz etkiler de ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise; Ankara Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde çalışan personele uygulanan anket sonucunda;139 ergonomik koşulların Emniyet Teşkilatı personelinin verimli çalışması üzerindeki etkileri belirlenmiş, bu koşullara uyulmamasının stres oluşumuna etkili olduğu görülmüş ve ortaya konulan olumsuzlukların giderilmesi için alınması gereken önlemlere ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
140 ABSRACT Since General Security Organization has been established, its personals have had to work very different conditions. It is necessary to investigate its working conditions because of its personnel's responsible fields involves from prevention of social incidents continues times and days, to investigations of traffic controls which are done routinely. For that reason this survey chosen as a master thesis. This survey has four parts. In the first part of the survey; civil service post and General Security Organization's working conditions were generally examined in accordance with the current legislation and applications. In this part When General Security working conditions are insufficient compared with the other institutions. In the second part of the survey; the general frame and aims of ergonomi who's the basic aim is the productivity of human factor, integration to the current system and improvement the labour life. Besides, non- ergonomic working conditions in General Security Organization whose personals make their duties under difficult conditions, the problems in the organizational duties taken out has caused decreasing the productivity and realising stress. Meanwhile the problems of the occupation in General Security Organization and their solutions generally explained, working conditions in General Security Organization investigated in accordance with ergonomi and in the light of the outcomes concluded to make a new arrangement. In the third part of the survey; the concept of stress was stemmed from the negative conditions in ergonomi, its importance, symbols, and the ways of coping with stress, besides the other negative effects stemmed from their working conditions were examined. In the last part of the survey; the conclusion of the public survey applied to the personals have worked for141 Security Directorship of Ankara, department of Nimble Force; the effects of Ergonomic conditions on General Security Organization personals working productively were determined, non adapting to these conditions was seen to be effective of forming stress and the suggestions linked measures have to be taken to solve the problems brought up by me have been presented.