XVIII. yüzyıl divan şairi Şakir hayatı, eseri, edebi kişiliği ve divanının tenkidli metni
The Life poetry and poems of Şakir who is one of the outstanding poest of eighteenth century and edition critique of Şakir's divan
- Tez No: 120645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MERMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 378
Özet
340 ÖZET Bu tezde 18. Yüzyıl divan şairlerinden olan Hüseyin Şakir'in hayatı, eserleri, şairliği ve şiirleri incelenmiştir. Hüseyin Şakir'in dedesi Gümrükçü Hüseyin Paşa, babası ise Kadı Mustafa Efendi 'dir. Eğitimini tamamladıktan sonra müderris olmuştur. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Hüseyin Şakir'in hayatı, eserleri ve şairliği ele alınmıştır. Tenkitli metni hazırlamak için üç yazma nüsha değerlendirilmiştir. İkinci bölümde Hüseyin Şakir Divanı'nın tenkitli metni verilmiştir. Divanda, 24 kaside, 67 gazel, 149 tarih, 1 muhammes, 5 tahmis, 3 kıt' a, 2 terci-i bend, 13 nazım, 2 ruba'i, 3 şarkı, 102 beyit, 2 mesnevi, 10 mısra', 1 lugaz bulunmaktadır. XVIII: yüzyıl divan edebiyatının önde gelen şairlerinden Hüseyin Şakir'in eserinde tarih şiirleri önemli bir yer tutmaktadır. Şair bu şiirlerinde devrim önemli olaylarına yer vermiştir. Bu şiirlere bakarak dönemin sosyal hayatı hakkında bilgiler edinebiliriz. Şakir'in tarih yazarlığı görevinde bulunması da bunda etkili olmuştur. Şiar beş yıl kaldığı bu görevde devrin tarihsel olaylarım yazmıştır. Şairin yazdığı bu olaylar daha sonra Subhi tarihi olarak yayınlanmıştır. Şairin ne şekilde ve nasıL öldüğü hakkında aydınlatıcı bilgiler yoktur. Zulme engel olmak istemesi nedeniyle Halep valisiyle aralarının açıldığı bundan dolayı zehirletilmek suretiyle öldürüdüğü haberi Ramiz Tezkiresi'nde yazılıdır.
Özet (Çeviri)
339 ABSTRACT In this thesis, the life poerty and poems of Hüseyin ŞAKIR who is one of the outstanding poest of eighteenth centruy was wxamined carefully. Hüseyin SAKİR is grandfather is Gümrükçü Hüseyin Paşa and his father is Kadi Mustafa Efendi after the finished his education he became a teacher in a medrese. This study was calassfied into main parts. In first part, there some information about Hüseyin Şakir's life. Some information about his poerty is also given. In this part, theree manusicripts ok Şakir's Divan used for preparing edition critique were examined. In the second pert, the edition critique of Şakir's Divan was prepared. His Divan contains 24 kasides. 67 gezels. 149 historical poems, 1 muhammes, 5 tahmis, 3 kıt'a, 2 terci-i bend, 13 nazmı, 2 ruba'i, 3 şarkı, 102 beyit, 2 mesnevi, 10 mısra', 1 lugaz and other forms of server. In the 18& century Hüseyin Şakir was oneof the poets on the classicl ottoman poetry. He wrote the poems about the impoertant events which has been on that age. When we examined those poems that we can understand about the social life on that age. Writing history of the poet has been affected to being missioned by the goverment. During the five years. He'd written the historical events about that age and later those written events pressed in the Subhi History. On the other hand, there's no more clearly information on his died, but some knowladges which has been written in the Ramiz Tezkire that Hüseyin Şakir been opposed the mat age's governen of the Halep because of of his cruelty. For that reason had been killed to be given poison.