Büyükşehir belediyelerinde halkla ilişkiler örgütlenmesi
Organization of public relations in the metropolitan municipalities
- Tez No: 120651
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ ANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
84 ÖZET Bu çalışmanın konusu Büyükşehir Belediyelerinde Halkla İlişkiler Örgütlenmesi'dir. Birinci bölümde, kamu yönetimi kavramı, merkezi-yerel yönetim anlayışlarının faydalan ve sakıncaları belirtilmektedir, örgütün tanımı yapılarak, örgüt çeşitleri açıklanmaktadır. Türk Kamu Yönetiminde yer alan yerel yönetimlerin tarihçesi hakkında bilgiler verilmekte ve yerel yönetim birimlerinin örgütleri üzerinde durulmaktadır. Büyükşehir belediyelerinin kurulma amaçlan ve örgüt yapısı incelenmektedir. İkinci bölümde, halkla ilişkiler tanımı ve kapsamı, halkla ilişkiler sürecinin aşamaları ele alınmakta, kullanılan yöntemler hakkında bilgi verilmektedir. Türk Kamu Yönetiminde halkla ilişkiler örgüt çalışmaları ve belediyelerin halkla ilişkiler işlevleri anlatılmakta, kullanılan araç ve yöntemler belirtilmektedir. Üçüncü bölümde, halkla ilişkilerin örgüt içerisindeki yeri, büyükşehir belediyelerinde halkla ilişkiler örgütlenme çalışmaları açıklanmaktadır. Dördüncü bölümde, uygulama olarak seçilen Kayseri Büyükşehir Belediyesi Basın-Yayın Müdürlüğü'nün yürüttüğü halkla ilişkiler faaliyetleri anlatılmaktadır. Bu bölümde halkla ilişkiler faaliyetlerinin bir değerlendirilmesi ve önerilen örgüt şemasının görevleri ve yürüteceği faaliyetler hakkında bilgiler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
85 ABSTRACT This study covers the Organisation of Public Relations in the metrolopitan municipalities. The first chapter describes the concept of public administration and the advantages and disadvantages of central-local administration approaches. The organisation is defined in addition to explanation of the administrative organisations. Some historical facts take place about the local administrations within the public administration system of Turkey, and the organisation of the local administration units is discussed. The purpose and organisational structure og the metropolitan municipalities are studied. The second chapter is focused on the definition and scope of the public relations as well as the phases of the process of public relations, and includes some information concerned with the methods applied. The public relations organisation works in the Turkish Public Administration System and the public relations functions of the municipalities are explained, and the used tools and methods are described. The third chapter however describes the place of public relations within an organisation, and the public relations organisation attempts of the metropolitan municipalities. The fourth and last chapter tells about the public relations activities performed by the Publication and Media Department of the Metropolitan Municipality of Kayseri that was selected as the pilot subject. This chapter includes an evaluation of the public relations activities, and some information about the functions of the proposed organisational chart as well as the activities to be implemented. Kinuut