Avrupa Birliğinde vergi uyumlaştırması ve tam üyelik yolundaki Türkiye
Hamonization on tax at the European Community and Turkey on the way for membership
- Tez No: 120670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE TÖRÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Avrupa Birliği ülkeleri arasında gümrüklerin kaldırılması ve bir sonraki aşamada ortak pazarın kurulmasıyla mal hareketleri ve faktör hareketleri serbestçe yapılır hale gelmiştir. Ülkelerin birbirinden bağımsız olarak ayrı vergi politikaları izlemesi durumunda mal ve faktör hareketlerinde birbirlerine karşı avantajlı veya dezavantajlı duruma geçebileceklerdir. Bu nedenle gümrük vergilerinin kaldırılmasının anlamlı olabilmesi için diğer vergilerde de uyumlaştırma çalışmalarının yapılması gerekmektedir. 01.01.1996 tarihinden itibaren gümrük birliğine giren Türkiye'nin uyumlaştırma konusundaki mecburiyetleri birlik ülkeleri kadar katı değilse de tam üyelik aşamasına hazır hale gelebilmek ve tam üyelik durumunda uyumlaştırma da zorluklarla karşılaşmamak için uyum çalışmalarını aynen birlik ülkeleri gibi yapması gerekmektedir. Bu nedenlerle Avrupa Birliğinde Vergi Uyumlaştırması ve Tam Üyelik Yolundaki Türkiye adlı çalışmanın yapılması gereği duyulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde, vergi uyumlaştırmasının tanımı yapıldıktan sonra Avrupa birliğinde vergi uyumlaştırmasının hukuki temelleri ve iktisadi temelleri ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, katma değer vergisinde uyumlaştırma konusunda Avrupa Birliğinde önemli ölçüde mesafe kat edildiği ve matrah ve vergiyi doğuran olay konusunda fazla bir problemle karşılaşamadığı oranlar konusunda da büyük ilerleme sağlandığı tespiti yapılmıştır. Üçüncü bölümde, Özel Tüketim vergileri konusunda beş büyükler diye adlandırılan sigara ve tütün, madeni yağlar, alkol, bira, şarap üzerinden alınan vergilerde uyumlaştırmanın sağlandığı, diğer ürünler için ulusal devletlerin serbest olduğu açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, dolaysız vergilerde uyumlaştırmanın daha çok çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları ile sağlandığı belirtilmiştir. Son bölümde, Türk vergi mevzuatı ile Birlik vergi mevzuatı karşılaştırılmış ve Türkiye'nin uyumlaştırma konusunda Avrupa Birliğine üye ülkelerin çoğuna nazaran daha iyi durumda olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After removement of customs and at the second stage establishment of Common Market between country of European Community goods and factor movements become free. If the countries follow up different tax policies, they will become advantaged or disadvanteged position between each other. For that reason, in order to have the advantages of removement of customs duties, harmanonization studies on other taxes, have to be completed. Although Turkey doesen't have strict rules like European Community countries have, Turkey has to be prapared at the membership stage and in order to not to have diffuculties at harmanization stage and has to complete these works like the members of te union did. For that reason, harmonization on tax and Turkey on the way for membership studies were needed. At the first capter of the study, after the explanation of tax harmonization, legal prenciples of harmoization and prenciples of economics were mentioned at the European Community. At the secont chapter, reasonable deveopments on harmonization of value added tax European Community were mentioned. Also it was declared that there is no specific problem on tax assessment and on causing tax and reasonable development happened on rates. At the third chapter, the harmonization of the private consuption taxes on five great titles; cigarettes, tobacco, mineral oil, alcohol, beer, wine under the subject of specific consuption taxes is provided, and it was explained, the other universal countries are free on the other producs. At the last chapter, the laws of union and tax laws were compared and realized that the Turkey is in a better position than most of the countries which are the members of the union. ^ssss**